Spike Lee ve Pinkett Smith'ten 'bembeyaz' Oscar'a boykot

Telif hakkı .

ABD'li yönetmen Spike Lee ve aktris Jada Pinkett Smith, gelecek ay düzenlenecek Oscar ödül törenini, adayların çoğu beyaz olduğu için boykot edip törene katılmayacaklarını duyurdular.

Spike Lee, Instagram hesabından paylaştığı mesajda "bembeyaz" bir ödül törenini "destekleyemeyeceğini" söyledi.

Geçen yıl da Oscar adaylarının çoğunun beyaz olması nedeniyle boykot çağrıları yapılmıştı.

88'inci Oscar ödüllerine aday gösterilmeyenler arasında En İyi Film kategorisinden hiphop grubu N.W.A'ın yükselişini anlatan Straight Outta Compton filmi ile En İyi Aktör kategorisinden Concussion filminde oynayan Will Smith de var.

TIKLAYIN: 2016 OSCAR ADAYLARI

Will Smith'in aktris eşi Jada Pinkett Smith, Facebook hesabından paylaştığı bir video mesajda törene katılmayacağını şu sözlerle duyurdu:

"Kabul görmek için yalvarmak hatta sormak itibarı ve hatta gücü zayıflatıyor. Biz itibarlı insanlarız ve güçlüyüz."

'Biz oyunculuk yapamıyor muyuz?'

Spike Lee'nin ve Jada Pinkett Smith'in açıklamaları ABD'de siyasi ve insan hakları lideri Martin Luther King anısına ulusal tatil ilan edilen Martin Luther King Günü'ne denk geldi.

Spike Lee de iki yıl üst üste 40 beyaz aktörün aday gösterilmesini eleştirip "Biz oyunculuk yapamıyor muyuz?" diye sordu.

Geçen yıl da beyaz aktörlerin aday gösterilmesi üzerine boykot çağrıları yapılmıştı. Fakat Lee ve Pinkett Smith bu çağrıyı yapan en prestijli iki isim oldu.

Geçen yıl Neil Patrick Harris'in sunduğu Oscar törenine katılım yüzde 16 oranında düşmüştü.

Bu yıl 28 Şubat'ta yapılacak Oscar ödül törenini Cheryl Boone Isaacs sunacak.

Bu yıl da oyunculuk dalında tüm adayların beyaz olmasından 'hayal kırıklığı' yaşadığını söyleyen Isaacs törenine konukları ağırlaması için siyah komedyen Chris Rock'a da sahne veriyor.

Perşembe günü adayların açıklanmasından sonra sosyal medyada 'OscarsSoWhile' (Oscar çok beyaz) etiketi trend olmutşu.

Oyunculuk dalında Oscar ödülünü kazanan siyah aktörler, Forest Whitaker (2006), Jamie Foxx (2004), Denzel Washington (2001), Halle Berry (2001), Sidney Poitier (1963) oldu.

İlgili haberler