Hollande: IŞİD'le savaşan Kürt ve Arap güçlere destek artacak

Telif hakkı APTN

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye ve Irak'ta IŞİD'le mücadele eden Kürt ve Arap güçlere daha fazla destek sağlanacağını söyledi.

Hollande, 2016'nın Suriye'de geçiş yılı olacağını da belirtti.

Ülkesindeki yıllık büyükelçiler toplantısında konuşan Hollande, Fransa'nın 2016 yılındaki dış politika hedeflerinden bahsetti.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Fransa, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin de içinde yer alıyor.

Hollande, Çarşamba günü de Paris'te, IŞİD'e karşı askeri operasyon yürüten ülkelerin dışişleri bakanlarını ağırlamıştı.

Telif hakkı AFP

ABD ve İngiltere dışişleri bakanları da toplantıya katılmıştı.

Hollande bu toplantının kendilerine, IŞİD'e karşı askeri stratejinin rafine edilmesi fırsatı verdiğini belirterek şöyle devam etti:

"Eylemlerimiz sayesinde her gün bu terörist örgüt; toprak, kaynak ve savaşçı kaybederek zayıflıyor. Stratejimiz, kumanda merkezlerinin kurulduğu Rakka ve Musul'un özgürleşmesini içeriyor. İslam Devleti'yle sahada savaşan Kürt ve Arap güçlere destek sağlanması için bir irade vardı."

Telif hakkı AP

Fransa, Suriye krizinde ılımlı muhalefet olarak tanımlanan grupları destekliyor.

Önümüzdeki günlerde başlayacak Suriye barış görüşmeleriyle ilgili Hollande, "bu görüşmelerin Suriye'yi kimin yöneteceği ve Esad'ın ülkenin geleceği olamayacağına dair bir açıklık oluşturması gerektiğini" söyledi.

Hollande ayrıca Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nimr El-Nimr'i idam etmesi ardından Riyad ve Tahran arasında yaşanan gerilime de değindi ve iki ülkeye gerilimi düşürme çağrısı yaptı.