Davutoğlu Almanya'da: Mülteci krizinin yükü paylaşılmalı

Telif hakkı AFP

Almanya'yı ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa’nın Türkiye’ye sığınmacı krizi konusunda daha fazla yardım yapması gerektiğini söyledi.

2015 yılının sonunda Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin üzerinde uzlaştığı eylem planı kapsamında, Ankara'nın mülteci akınını düzene sokması ve insan kaçakçılarıyla mücadelesi karşılığında Brüksel 3 milyar euroluk bir destek paketini Türkiye'nin kullanımına sunacaktı.

Ancak Berlin'i ziyaret eden Davutoğlu'na göre AB 3 milyar euroluk mali yardımdan daha fazlasını yapmak zorunda.

Alman haber ajansı DPA'ya konuşan Davutoğlu, "AB’den para dilenmiyoruz" dedi ve "Sığınmacı akını konusundaki yükün paylaşılmasında ciddi bir istek sözkonusuysa, o zaman oturup krizin bütün detayları hakkında konuşmak zorundayız" yorumunu yaptı.

Türkiye ve Almanya arasında ilk kez düzenlenecek olan Hükümetlerarası Stratejik İstişareler Toplantısı'na katılmak üzere Almanya'da bulunan Davutoğlu, 3 milyar euroluk mali desteğin sadece yükün paylaşımı konusundaki siyasi isteği gösterdiğini ifade etti.

Davutoğlu Türkiye'nin bugüne kadar Suriye ve Irak'tan gelen mülteciler için 10 milyar dolar harcadığını vurguladı ve "Hiç kimse Türkiye’den bütün yükü tek başına taşımasını bekleyemez" diye konuştu.

Türkiye'den beklentiler abartılı olmamalı'

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ise sığınmacı akınının kontrol altına alınması konusunda Türkiye’den beklentilerin abartılı olmaması gerektiğini söyledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Kasım ayında Brüksel'i ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile birlikte mülteci krizinin çözümü için ortak eylem planı üzerinde anlaşıldığını açıklamıştı.

Karslıoğlu, Türkiye’nin elinden geleni yaptığını, insan kaçakçıları ile mücadele ettiğini söylese de 'Ancak denize açılan her teknenin kontrol edilmesi mümkün değil' dedi.

Berlin’deki görüşmelerde sığınmacı krizi ve terörle mücade konuları ön planda olacak ancak toplantıda Kürt sorununun da gündeme gelmesi bekleniyor.

'İnsan hakları ihlallerine göz yumulmamalı‘

Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde Yeşiller Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt, Spiegel dergisine verdiği röportajda, Almanya Başbakanı Angela Merkel’den Türkiye’ye net uyarılar yapmasını talep etti.

Göring-Eckardt, "Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti sığınmacı akınının üstesinden gelinmesinde görev alacağı için Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasına gözlerini kapatamaz“ dedi.

Davutoğlu Merkel görüşmesinden kısa bir süre önce açıklamalar yapan Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), muhalefetteki politikacılar ve bir grup sanatçı, yazar, Alman hükümetinden Türkiye politikasını değiştirmesini talep etti.

Af Örgütü, Alman hükümetinin, Türkiye'deki mülteciler ve Güneydoğu'daki sivillere yönelik insan hakları ihlalleri konusunda daha net açıklamalar yapmasını istiyor.

Örgütün Türkiye uzmanı Marie Lucas, ''Alman hükümeti insan hakları ihlallerini dile getirerek Türkiye ile işbirliğini tehlikeye atmaktan korkuyor. Bu nedenle aylardır Türkiye'nin uluslararası hukuka aykırı biçimde mültecileri Suriye ve Irak'a sınırdışı etmesi, Güneydoğu'da sivillerin keyfi biçimde öldürülmesi ve orantısız sokağa çıkması yasakları konusunda susuyor'' dedi.

Almanya'dan bir grup sanatçı ve yazar bir bildiri hazırlayarak Başbakan Merkel'a seslendi.

Berlin'deki Maxim Gorki Tiyatrosu'nun Sanat Müdürü Shermin Langhoff, yazar İmran Ayata ve yönetmen Kaan Müjdeci'nin kaleme aldığı bildiride, ''Sayın Başbakan Merkel, çok fazla söze gerek yok. Türkiye'deki gelişmeler ve olaylar zaten herşeyi gösteriyor. Lütfen seyirci kalmayın. Avrupalı politikacılarla birlikte hareket ederek, Türk hükümetinin halkına uyguladığı şiddeti bitirmesini sağlayın'' ifadelerine yer verildi.

Bildiriye Fatih Akın, Sebastian Baumgarten, Helene Hegemann gibi ünlü yönetmen ve yazarlar da destek verdi.

Alman medyası: Almanya için en önemli konu mülteci krizi

Alman medyasında ise Almanya ve Türkiye’nin sığınmacıların kontrol altına alınması karşılığında Türkiye’ye AB üyelik sürecinde ilerleme, Türk vatandaşlarına da vize kolaylığı sağlanması sözü verdiği hatırlatıldı.

Telif hakkı Getty
Image caption Almanya medyası, Merkel'in siyasi geleceğinin mülteci krizinin çözümüne bağlı olduğunu yazıyor.

Ancak Tagesspiegel gazetesi, "Merkel'e ve Türkiye’nin AB üyeliğine şüpheyle bakanlar için bu söz Türkiye’nin üyelik sürecinin hızlandırılması anlamına gelmiyor" ifadesine yer verdi.

Tagesspiegel, "Aslında şu sıralar Türkiye’de düşünce özgürlüğünün kısıtlanması ve güvenlik güçlerinin Kürtlere yönelik operasyonları problem yaratıyor. Davutoğlu ise bu gelişmelerin tam tersine Türkiye-Avrupa ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını belirtiyor" ifadesine yer verdi.

Die Welt gazetesi konuyla ilgili analizinde "Türkiye Gezi protestolarını şiddetli biçimde bastırarak kaybettiği uluslararası itibarını, yeniden kazanmış görünüyor" yorumunu yaptı.

Gazetenin Türkiye muhabirinin kaleme aldığı analizde "Muhalefetin bastırılması, basın özgürlüğünün kısıtlanması, Kürt sorunun tırmanması Türkiye’nin Suriye politikası, artık Avrupa için bir önem taşımıyor. Mülteci krizi nedeniyle Avrupa, özellikle de Almanya Türkiye’ye hiç olmadığı kadar muhtaç" denildi.

Gazete Merkel’in siyasi geleceğinin Avrupa’ya mülteci akınının durdurulmasına bağlı olduğunu da vurguladı.

İlgili haberler