Hindistan'ın Kurbağa Adamı

Telif hakkı Mansi Thapliyal
Image caption Dr. Biju Hindistan'da Kurbağa Adam olarak biliniyor.

"Bu kurbağa olmasaydı, ben hiç kimseydim".

Bu sözlerin sahibi Delhi Üniversitesi'ndeki amfibi hayvan araştırmacısı Sathyabhama Das Biju.

Telif hakkı Biju
Image caption Bıju'nun keşfettiği mivaylayan kurbağa

Dr. Biju ve ekibinin yüzyıldan fazla bir süre önce türü tükendiği sanılan bir ağaç kurbağasını keşfetmesinin ardından şu sıralar telefonları susmuyor.

Son 15 yılda ekibiyle yeni kurbağa türleri üstündeki çalışmaları 52 yaşındaki Biju'ya "kurbağa adam" ya da "kurbağa fanatiği" gibi isimler verilmesine neden olmuş.

Biju Hindistan'da 100 kurbağa çeşidinin hala daha keşfedilmediğini savunuyor.

Telif hakkı Biju
Image caption Bıju'ya uluslararası ün kazandıran mor kurbağa, tavuk sesi çıkartıyor.

Hindistan'ın 388 kurbağa türünün 89'unu Biju ve ekibi keşfetmiş. Biju kurbağa türlerini keşfetmek için çalışmalarına devam ediyor.

Biju'nun 2003 yılında bulduğu mor kurbağa ona büyük ün kazandırmış. Hindistan'ın batı kıyılarındaki dağlarda yaşayan domuz burunlu, mor renkli, tombul kurbağa yerin 6 metre altında yaşıyor.

"İnsanlar bu kurbağanın tuhaf göründüğünü söylüyor ama ben onu çok güzel buluyorum. Bir kaplumbağaya benziyor ve tavuk gibi ses çıkartıyor. Ayrıca çok zekiler" diyor Biju.

Biju "Bu kurbağa hayatımı değiştirdi. Bugünkü beni o yarattı" diye ekliyor.

Telif hakkı Biju
Image caption Bıju ve ekibi bu kayıp kurbağa türünü 136 yıl sonra yeniden buldu.

Biju çiftlikte büyümüş ve okula çok geç gitmiş. Doğa ve hayvanlarla uzun süre zaman geçirmesinin ona bilim kitaplarından daha fazla avantaj sağladığı kanısında.

Biju mütevazi maaşıyla kendine bir fotoğraf makinesi ve motosiklet alarak Güney Hindistan'daki ormanlarda kurbağaları incelemeye başlamış.

Biju Hintlilerin kaplanlar, filler ve leoparlara takıntılı olduklarını ancak ülkenin biyo-çeşitliliğinin göz ardı edildiğini düşünüyor.

Telif hakkı Biju
Image caption Bu kurbağa 11mm'den küçük

Biju'nun en ilginç keşifleri arasında, miyavlayan kurbağa, geceleri yüksek sesle şarkı söyleyen kurbağa, ayaklarını sallayarak dans eden kurbağa ve 11 milimetreden daha küçük kurbağa bulunuyor.

Telif hakkı AP
Image caption 100 yıl öce tükendiği sanılan ağaç kurbağası

Bu hafta ise Biju golf topu büyüklüğünde 6 metre yükseklikte ağaç kovuklarında yaşayan bir kurbağa keşfetti.

Biju kurbağaların 350 milyon yıllık evrim tarihine sahip olduklarını söylüyor ve onları "büyük olasılıkla omurgası olan ve beş kez türü tükenen en yaşlı hayvanlar" olarak niteliyor.

Telif hakkı Biju
Image caption Bıju'nun bulduğu dans eden kurbağa

Biju yeni keşfine sürüngen hayvanlar konusunda uzman yardımcısı Franky Bossuyt'tan esinlenerek Frankixalus jerdonii ismini verdi.

Biju ekibi gece olunca ağaçların tepesinden gelen müzikal bir kurbağa orkestrası sayesinde yeni kurbağa türünü keşfetmiş.

O anı "büyülü" olarak tanımlayan Biju "Arkadaşlarım ve kurbağalarım var. Hayatım kurbağalardan sonra ne olur merak ediyorum" diyor.