Biden: Suriye'de Türkiye'yle askeri çözüme hazırız

Telif hakkı EPA

İstanbul'da Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Suriye’de siyasi bir çözümün mümkün olmaması halinde Türkiye’yle birlikte askeri çözüme hazır olduklarını söyledi.

Biden, tercihlerinin siyasi çözüm olduğunu ancak bunun gerçekleşmemesi halinde ABD'nin alternatif yollar izleyeceğini, bunun IŞİD'in 'sökülüp atılmasını' da içerdiğini söyledi.

Joe Biden açıklamasında, Davutoğlu'yla Beşar Esad yönetimine karşı savaşan Sünni Arap isyancılara nasıl daha fazla yardım edilebileceğinin yollarını görüştüklerini belirtti.

'PKK tehdit'

ABD Başkan Yardımcısı, PKK'nın Türkiye'ye IŞİD kadar tehdit oluşturduğunu kabul ettiklerini belirterek "PKK bir terör grubu. Bu çok açık ve yapmaya çalıştıkları şey kabul edilemez"

Biden, Davutoğlu ile görüştükten sonra Yıldız Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Joe Biden, dün 'akademisyenleri ihanetle suçlamanın Orta Doğu'ya iyi bir örnek olmadığını' söylemişti.

Sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yapan Biden, Türkiye'nin dünyaya verdiği mesajların önemini vurguladı ve ekledi:

"Ancak medyaya gözdağı verildiği veya eleştirel haberler nedeniyle hapse atıldığında, internet özgürlüğü kısıtlandığı ve YouTube ve Twitter gibi sosyal medya siteleri kapatıldığında ve 1,000'den fazla akademisyen sadece bir bildiriye imza attıkları için hainlikle suçlandığında, bu gösterilmesi gereken örnek tutum değil” dedi.