Çin ile İran arasında 600 milyar dolarlık ticaret hedefi

Telif hakkı EPA

İran ile Çin siyasi ve ekonomik ilişkilerini güçlendirme kararı aldı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 yılda 600 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor

Anlaşmalar, Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping'in Tahran ziyareti sırasında imzalandı. Şi, İran'a geçen hafta uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından bu ülkeyi ziyaret eden ilk lider oldu.

İki ülke arasında imzalanan 17 anlaşma, enerjiden, ticaretin güçlendirilmesine farklı alanları kapsıyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki ülkenin ekonomik ve siyasi bağlarını güçlendirme kararı aldıklarını, Çinli mevkidaşıyla stratejik ilişkilere temel oluşturacak 25 yıllık bir belge imzaladıklarını söyledi.

Ruhani "Terörizm, Orta Doğu'da istikrarsızlık, bilim, modern teknoloji, kültür, turizm, güvenlik ve savunma konularını da ele aldıklarını" açıkladı.

10 yıldan uzun bir süredir İran'ı ziyaret eden ilk Çin Cumhurbaşkanı olan Şi, ülkenin dini lideri Ali Hamaney ile de görüşecek.

İran'ın nükleer faaaliyetlerini sınırlandırmayı kabul etmesinden sonra, bü ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımlar geçen hafta kaldırılmıştı.

Çin, İran'ın en büyük ticaret ortağı.

BBC muhabiri Farhana Dawood, iki ülkenin yaptırımlar sonrası dönemde ilişkilerini daha da güçlendirmeyi umduğunu aktarıyor.

İlgili haberler