Çavuşoğlu'ndan YPG tepkisi: Terör örgütleri müzakere heyetine giremez

Telif hakkı AFP
Image caption Suriye'de devam eden iç savaşta 250 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Bugün Cenevre'de başlaması beklenen, ancak müzakere heyetlerine kimlerin dahil olacağı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle ertelenen Suriye barış görüşmeleri için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyinde etkili olan silahlı Kürt grubu YPG'yi kastederek 'Terör örgütleri görüşmelere davet edilemez' dedi.

Ankara'da Avrupa Birliği'nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlikten sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'ı kabul eden Çavuşoğlu, düzenlenen basın toplantısında Cenevre görüşmelerine dair gelen soruları da yanıtladı.

"Rejim ve muhalefdet arasındaki müzakerelerin bir an evvel başlamasında fayda var" diyen Çavuşoğlu,Suriye'deki muhalif grupların Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kendi aralarında anlaşarak bir heyet oluşturduklarını vurguladı.

Telif hakkı AFP
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG'yi Suriye barış görüşmelerinde görmek isteyen kesimler, toplantıları sulandırmayı amaçlıyor" diyor.

Muhalif grupların da YPG'yi aralarında görmek istemediğini ifade eden Çavuşoğlu, "Terör örgütlerinin müzakere heyetinin içinde olmaması gerekiyor... Kontrol ettiği alan bakımından YPG önemliyse DEAŞ da (IŞİD) Suriye'nin yüzde 40’ı kontrol ediyor ama terör örgütü" dedi.

Çavuşoğlu, YPG'nin müzakerelere dahil edilmesi fikrinin, 'barış görüşmelerini sulandırmak isteyen kesimler' tarafından ortaya atıldığını da savundu.

YPG'nin görüşmelere alınması durumunda Türkiye'nin müzakereleri boykot edeceği ifade edilmişti.

Görüşmeler ertelendi

Telif hakkı AFP
Image caption ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre görüşmelerinde BM'nin sadece çerçeveyi çizebileceğini, ülkenin kaderinin Suriyelilerin elinde olduğunu söyledi.

Cenevre görüşmelerinin ne zaman başlayacağı ise belirsiz.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmelere kimin katılacağı konusunda net bir mutabakat sağlanmadan davetiyelerin gönderilmeyeceğini ifade etti ve "24 ila 48 saatlik gecikme, toplantının hiç olmamasından daha iyi" dedi.

TIKLAYIN - CENEVRE'DE PYD KRİZİ: TÜRKİYE BOYKOT EDEBİLİR

TIKLAYIN - CENEVRE'DE MASAYA KİMLER OTURACAK?

Laos ziyareti sırasında konuşan Kerry, Cenevre'den nasıl bir sonuç elde edilebileceği konusunun, Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi ile muhalif grupların elinde olduğunu da vurguladı.

Kerry: Ata zorla su içiremezsiniz

"Kalıcı barışın sağlanması konusunda ciddi olmaları gerek. Eğer ciddiyetle yaklaşmazlarsa savaş devam eder" diyen Kerry, 'Atı suya kadar götürebilirsiniz ama zorla su içiremezsiniz' ifadesini kullandı.

Barış görüşmelerinin başlayabilmesi için Birleşmiş Milletler'in (BM) bir çerçeve oluşturduğunu ifade eden Kerry, ülkenin geleceğine Suriyelilerin karar vereceğini ifade etti.

Reuters haber ajansına bilgi veren üst düzey bir diplomat, Cenevre görüşmelerinin Çarşamba gününden önce başlamasının zor olduğunu ifade etti.

Telif hakkı AFP
Image caption 2014'te yine Cenevre'de gerçekleşen Suriye barış görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Beşar Esad yönetimi Cenevre toplantılarına hazır olduğunu söylüyor. Ancak muhalif grupların oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi, masaya oturmadan önce hükümetin 3 temel talebi yerine getirmesini istiyor:

  • Hava operasyonlarının durdurulması
  • Devam eden kent kuşatmalarının kaldırılması
  • Tutukluların serbest bırakılması

BM Güvenlik Konseyi'nin Aralık ayında aldığı Suriye kararında da Suriye hükümetinden bu adımları atması talep edilmişti.

Ancak Suriye hükümetinden yapılan son açıklamada, görüşmelerin öncesinde yeni tavizlerin verilmeyeceği vurgulandı.

Suriye ordusu ilerliyor

Telif hakkı AFP
Image caption Cenevre görüşmeleri öncesinde Suriye ordusu Lazkiye'de yeni kentleri ele geçirdi.

Cenevre görüşmelerinin öncesinde, Suriye'de ise Suriye ordusu Lazkiye kenti yakınlarındaki muhalif gruplara yönelik operasyonlarına hız verdi.

Suriye devlet televizyonu, Lazkiye yakınlarındaki Rabia kentinin, Suriye ordusu ve orduya destek veren Hizbullah güçleri tarafından ele geçirildiğini açıkladı.

Ordu, son bir hafta önce de yine Lazkiye yakınlarındaki stratejik Salma kasabasını ele geçirmişti.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Suriye ordusu komutanı, "Gelecek haftalarda tüm Lazkiye'nin silahjlı gruplardan temizlendiğini sçyleyebileceğiz" dedi.

İlgili haberler