PYD lideri Salih Müslim: Cenevre'ye davet edilmedim

Telif hakkı AFP

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye'deki krizin çözümü amacıyla Cuma günü BM'nin arabulucuğunda Cenevre'de yapılacak görüşmelere davet edilmediğini söyledi.

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan Müslim, "Elbette biz içtenlikle görüşmelere katılmak istiyoruz. Görüşmelere katılmamamız halinde, 3. Cenevre görüşmelerinin de 2. Cenevre görüşmeleri gibi başarısızlıkla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Zira o görüşmelerde de bazı taraflar dışlanmıştı." dedi.

Müslim sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette biz sahada birçok insanı temsil ediyoruz. Biziş dışlayarak siyasi çözüm açısından iyi bir şey yapmıyorlar."

Salim Müslim daha önce Reuters'a yaptığı açıklamada ise Cenevre'ye davet edileceğini söylemişti.

İki Kürt muhalife davet

Öte yandan Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanı Heysem Menna Cenevre görüşmelerine davet edildi.

Menna "Bir müzakereci olarak görüşmelere davet edildim" dedi.

PYD bu meclisin en büyük bileşeni.

Arap, laik Buğday Hareketi lideri Menna'nın daveti kendi hareketi adına mı, Suriye Demokratik Meclisi adına mı davet edildiği henüz net değil.

Daily Sabah gazetesine konuşan diplomatik kaynaklar, BM Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura'nın PYD'ye davet göndermezken, bir ara formül olarak Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Meclisi'nden İlham Ehmed'i de görüşmelere davet ettiğini bildirdi.

TIKLAYIN - SURİYE ORDUSU ŞEYH MASKİN KENTİNİ ELE GEÇİRDİ

Suriyeli muhalifler görüşmelere katılıp katılmayacakları ile ilgili kararlarını Çarşamba günü açıklayacak.

Çavuşoğlu 'Boykot ederiz' demişti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Cenevre'de yapılacak barış görüşmelerine PYD'nin de davet edilmesi halinde, Türkiye'nin müzakereleri boykot edeceğini açıklamıştı.

Telif hakkı AFP

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantıları için bulunduğu Strasbourg'da NTV televizyonuna konuşan Çavuşoğlu, "Giderler başka yerde görüşürler, orada başka şeyler yaparlar ayrı bir şey. Ama müzakere heyetinin içinde PYD unsurları olamaz. Terör örgütleri olamaz. Türkiye'nin bu konudaki tutumu nettir" demişti.

Rusya, PKK'nın Suriye'deki kolu olarak görülen PYD'nin muhaliflerin delegasyonuna dahil edilmesini talep ediyordu.

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın desteklediği Sünni Arap muhalifler ise PYD'yi Cenevre'de görmek istemiyordu.

Telif hakkı Reuters

PKK, Türkiye'nin yanı sıra Batılı ülkelerin de "terör örgütleri" listesindeyken, PYD'nin silahlı kanadı olarak görülen YPG, Suriye'nin kuzeyinde ve kuzeydoğusunda geniş bir bölgeyi kontrol altına alarak, IŞİD'e karşı ABD liderliğinde oluşturulan uluslararası koalisyonun önemli bir müttefiğine dönüşmüş durumda.