PYD lideri Salih Müslim: Cenevre'ye davet edileceğiz

Telif hakkı bbc

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Cuma günü Cenevre'de yapılması planlanan Suriye ile ilgili barış görüşmelerine davet edileceklerini söyledi.

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan Müslim, "Davet edileceğiz. Ancak hangi konumda olacağımızı hala bilmiyoruz" dedi.

Görüşmelere katılacak taraflara davet mektuplarının bugün gönderilmesi bekleniyor.

Rusya, PKK'nın Suriye'deki kolu olarak görülen PYD'nin muhaliflerin delegasyonuna dahil edilmesini talep ediyor.

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın desteklediği Sünni Arap muhalifler ise PYD'yi Cenevre'de görmek istemiyor.

TIKLAYIN - DAVUTOĞLU: CENEVRE'DE PYD DEĞİL, SURİYELİ KÜRTLER OLMALI

PKK, Türkiye'nin yanı sıra Batılı ülkelerin de "terör örgütleri" listesindeyken, PYD'nin silahlı kanadı olarak görülen YPD, Suriye'nin kuzeyinde ve kuzeydoğusunda geniş bir bölgeyi kontrol altına alarak, IŞİD'e karşı ABD liderliğinde oluşturulan uluslararası koalisyonun önemli bir müttefiğine dönüşmüş durumda.

Telif hakkı Reuters

Muhaliflerin katılımı şüpheli

Suriyeli muhalifler ABD'nin, ülkelerindeki krizin çözümü için "kabul edilemez" olarak gördükleri Rusya ve İran'ın pozisyonlarına yaklaşmasından şikayetçi.

Muahlifler Cenevre görüşmelerine katılıp katılmamaya, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları toplantıda karar verecek.

Telif hakkı AFP

PYD'nin katılımına karşı çıkan muhalifler Cenevre'deki görüşmelere katılmak için, Suriye rejimininve müttefiklerinin bombardımanlarına ve ablukalarına son vermelerini de talep efiyor.

İlgili haberler