Suriye barış görüşmeleri Cuma günü başlıyor

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura, Cuma günü İsviçre kenti Cenevre'de barış görüşmelerine başlamak üzerere Suriye hükümeti ve muhalif gruplara davetiyeleri gönderdiğini duyurdu.

Mistura, muhalifler arasında kimlere davetiye gönderildiğine dair ise detaylı bilgi vermedi.

BM açıklamasında "BM Özel Temsilcisi Stefan De Mistura, BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde 26 Ocak 2016'da katılımcılara davetiyeleri gönderdi. Suriye içi görüşmeler 29 Ocak 2016'da Cenevre'de başlayacak" deniyor.

Özellikle Türkiye ve Rusya arasında, Suriye'nin kuzeyinde etkin olan Kürt yapılanması PYD'nin (Demokratik Birlik Partisi) görüşmelere çağırılıp çağırılmaması konusu üzerinden bir tartışma yaşanıyordu.

TIKLAYIN - DAVUTOĞLU: CENEVRE'DE PYD DEĞİL, SURİYELİ KÜRTLER OLMALI
Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Ahmet Davutoğlu, "PKK, PYD,YPG ya da IŞİD. Bunların birbirinden bir farkı yok" demişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD ve PYD'nin silahlı kanadı olan YPG'nin 'terör örgütü' olduğunu ifade ederek masaya oturamayacağını söylemiş ve "Görüşmelere PYD değil, Suriyeli Kürtler katılmalı" demişti.

Rusya ise PYD olmadan barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanacağını savunuyor.

PYD: Davet edileceğiz

Telif hakkı AFP
Image caption PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, PYD'nin Suriye barış görüşmelerine dahil edilmemesi halinde, Cenevre toplantısının 2014'te olduğu gibi bir kez daha başarısızlıkla sonuçlanacağını savunuyor.

PYD'nin Eş Genel Başkanı Salih Müslim ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamalarda "Cenevre'ye davet edileceğiz. Ancak konumumuzun nasıl olacağını henüz bilmiyoruz" demişti.

Suriyeli muhalifler ise ABD'nin, ülkelerindeki krizin çözümü için "kabul edilemez" olarak gördükleri Rusya ve İran'ın pozisyonlarına yaklaşmasından şikayetçi.

Muahlifler Cenevre görüşmelerine katılıp katılmamaya, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları toplantıda karar verecek.

Image copyright AFP PYD'nin katılımına karşı çıkan muhalifler Cenevre'deki görüşmelere katılmak için, Suriye rejimininve müttefiklerinin bombardımanlarına ve ablukalarına son vermelerini de talep efiyor.

İlgili haberler