Suriye ordusu Dera'da Şeyh Maskin kentini ele geçirdi

Telif hakkı AFP

Suriye ordusu, ülkenin güneyindeki Dera bölgesinde bulunan Şeyh Maskin kentini bir ayı aşkın süredir devam eden kuşatmanın ardından ele geçirdi.

Hizbullah militanları ve Rusa'nın hava desteğiyle şehri alan Suriye ordusunun böylece başkent Şam ve ülkenin güney bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağladığı ifade ediliyor.

Şeyh Maskin, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalif grupların kontrolü altındaydı.

Muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi başkanı Rami Abdülrahman, "Kent iki taraf için de kritik öneme sahip. İki taraf da kıyasıya çarpıştı. Rejimin şehri almasıyla muhaliflerin doğu ve batı Dera arasındaki bağlantısı kesildi" dedi.

Suriye ordusunun kent merkezine yönelik harekatı sırasında Rus hava operasyonlarının da şiddetlendiği ve sıklığının arttığı belirtiliyor.

Barış görüşmeleri öncesinde ordu ilerliyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için Şeyh Maskin kenti, bu hafta içerisinde başlaması beklenen Suriye barış görüşmeleri öncesinde elde edilen üçüncü önemli askeri kazanım oldu.

Ordu güçleri Beşar Esad'ın memleketi ve Alevi nüfusun yaşadığı Lazkiye'de önce Salma kasabasını, ardından da stratejik Rabia kentini ele geçirmişti.

Yine Hizbullah ve Rus hava desteğiyle gerçekleşen Lazkiye harekatlarıyla Lazkiye merkezinin güvence altına alındığı belirtilmişti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde başlaması beklenen barış görüşmeleri öncesinde gelen kazanımların Beşar Esad yönetiminin müzakere masasındaki elini güçlendirdiği yorumları yapılıyor.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler