AB'den Yunanistan'a 'sınır kontrolü' uyarısı

Telif hakkı AFP GETTY

Avrupa Komisyonu, Yunanistan'ın göçmenlerin geçiş yaptıkları 'sınırlarındaki eksiklikleri tamamlamaması durumunda diğer AB devletleriyle olan sınırlarına yeni kontroller getirilebileceği' uyarısında bulundu.

Komisyon taslak raporunda Yunanistan'ın 'yükümlülüklerini ciddi olarak ihmal ettiğini' söyledi.

Rapor, Kasım ayından bu yana ülkeye giren göçmenlerin kayıtlarında, kontrollerinde ve parmak izi sisteminde eksiklikleri olduğunu ortaya koydu.

Raporun onaylanması durumunda, Yunanistan'a eksiklikleri tamamlaması için üç ay süre tanınacak.

TIKLAYIN: 'SCHENGEN BÖLGESİ İKİ YIL ASKIYA ALINABİLİR'

Yükümlülükler yerine getirilmezse Avrupa Komisyonu diğer devletlere, Yunanistan'la olan sınırlarında geçici kontroller getirilmesi tavsiyesinde bulunabilecek.

Göçmen krizi Schengen anlaşmasını da zora soktu.

'İhmal var'

Geçen yıl Yunanistan'a giren göçmen sayısının 850 binden fazla olduğu belirtildi.

Bu yılın başından bu yana Türkiye'den başta Midilli, Samos ve Sakız olmak üzere Yunan adalarına ulaşan göçmen sayısı da 44 bin.

Aralarında Avusturya ve Macaristan'ın da bulunduğu bazı AB ülkeleri göçmen akınına karşı geçici sınır kontrolleri getirdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel'deki basın toplantısında taslak raporun 'Yunanistan'ın ciddi olarak Schengen anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini ihmal ettiği' sonucuna vardığını söyledi.

Dombrovskis, 'AB dışındaki ülkelerle olan sınırlarında ciddi eksiklikler olduğunu, Yunan yetkililerin eksiklikleri tamamlayıp bu durumun üstesinden gelmesi gerektiğini' belirtti.

Yunanistan'ın göç ve içişlerinden sorumlu yetkili Dimitris Avramopulos, Yunanistan'ın Kasım ayından bu yana Schengen kurallarına uyum için çaba gösterdiğini fakat 'ilerlemeye' ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İlgili haberler