Cizre: Sağlık ekipleri yaralılara ulaşamadı

Telif hakkı EPA

Cizre'de bodrum katında beş cenaze ve iki ağır yaralının bulunduğu eve gönderilen sağlık ekiplerinin henüz yaralılara ulaşamadı.

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, yaralıların kaldığı evin olduğu bölgede çok yoğun patlamaların yaşandığını söyledi. Son olarak TSİ 15:00 gibi yaralılarla görüştüklerini anlatan Sarıyıldız, polisin yaralılara "Teslim olun" çağrısı yaptığını ifade etti.

HDP Meclis Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk ile görüşmüştü.

Milletvekilleri Cizre için yürüttükleri girişimlerin sonuçsuz kalmasını protesto için açlık grevine başladı.

TIKLAYIN: HDP'Lİ VEKİLLERDEN AÇLIK GREVİ

HDP milletvekili Sarıyıldız Cizre'deki gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

"Vekil arkadaşlarımız İçişleri bakanlığında yaptıkları görüşmeden sonra yaralıları almak üzere mahalleye ambulans gideceği açıklaması yapıldı. 45 günden sonra ilk defa ilçe kaymakamı beni aradı ve yaralıları nasıl çıkarabileceğimizi sordu. Orada çatışma olduğunu ve abmulansın gidemeyeceğini, yaralıların dışarıya çıkması gerektiğini söyledi."

"Ama yardım olmadan hiçbiri çıkabilecek durumda değil. Oysa çatışma yok, orada sadece zırhlı ve paletli araçlar var, ateşi kesmeleri halinde sorun kalmaz. 'Biz gidelim, yaralıların anneleri gitsin' dedik ama 'olmaz' dediler."

'Top atışıyla merdivenler yıkıldı'

Belediye ambulansı ve personellerin gidişi konusunda anlaştıklarını söyleyen Faysal Sarıyıldız, zırhlı araçların ambulansları ilçe dışındaki Konak Mahallesi'ne yönlendirdiğini aktardı:

"Ambulansları mahalleden uzaklaştırdıktan sonra yaralıların olduğu evin civarında çok şiddetli patlama sesleri geldi."

Telif hakkı AFP

"Evdeki yaralılar bana mesaj göndererek kaldıkları yere çok yoğun top atışları yapıldığını ve teslim olmaları için anons yapıldığını ilettiler. O bodrum katında 24 yaralı ve 5 cenaze var. Eğer bu sayı artarsa yaralıları infaz edilmiş demektir."

Faysal Sarıyıldız, yarası hafif olan Mehmet Tunç'un, telefonla kendileriyle görüşmek için bir üst kata çıktığı sırada merdivenlerin top atışıyla yıkıldığını ve bodrum kapısının da yıkıntılardan dolayı kapandığını söyledi:

"Son konuşmamızda şiddetli patlama sesleri geliyordu. Mehmet Tunç, merdivenler yıkıldığı için bodruma inemedeğini, bodrumdakilerin de dışarıya çıkamadığını söyledi. Zırhlı araçlardan teslim olmaları için çağrının yapıldığını aktardı. Sonra da ne ona ne diğer telefonlara ulaşamadık."

HDP'li milletvekillerinden açlık grevi

Öte yandan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP'li vekiller Meral Danış Beştaş ve Osman Baydemir, Cizre'deki yaralıların alınacağı yönünde verilen sözün yerine getirilmemesi üzerine İç İşleri Bakanlığı binasında açlık grevine başladı.

Milletvekilleri eylemlerine gerekçe olarak, "Cizre'de beş gündür ateş altında tutulan, beşi kan kaybından yaşamını yitirmiş çoğu ağır yaralı sivillerin hastaneye nakli için" bugün bakanlık nezdinde yürüttükleri girişimlerin sonuç vermemesini gösterdi.

Üç HDP milletvekili, açlık grevini, cenaze ve yaralıların ateş altındaki binadan hastaneye nakilleri sağlanıncaya, sağlık hakkı ve yaşam güvenceleri ile ilgili koşullar yerine getirilinceye kadar sürdüreceklerini duyurdu.

Milletvekillerinin kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamadan bazı satırlar şöyle:

Telif hakkı AFP

"Bakanlık yetkililerinin verdiği taahhütler ve bilgiler, Cizre yerelinden bize ulaşan bilgiler ile tamamen çelişmektedir. Ambulansların cenazeleri ve yaralıları almak üzere gönderilmesi yerine, yaralıların bulunduğu bina ve civarı zırhlı araçlarla tekrar ateş altına alınmıştır.

"Tüm çabalarımıza rağmen, görüşmeler esnasında yaralı ve hastaneye götürülemeyen yurttaşlardan Nusret Bayar da yaşamını yitirmiştir. Her an yeni ölümlerin gerçekleşmesi riski ile karşı karşıyayız...

"Hükümete, AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler ile iç hukuka riayet etmesi, Cizre'de yeni ölümler yaşanmadan gerekli insani girişimleri bir an önce sonuca ulaştırması çağrımızı yineliyoruz."

Halen evde 23 kişi bulunuyor.

BBC Türkçe'ye konuşan bu kişilerden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Mehmet Yavuzel, evdeki yaralıların çoğunun kendisi gibi DBP Parti Meclisi üyesi, parti çalışanları ve aktivistleri olduğunu söylemişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de Cizre'deki son durumla ilgili olarak devlete sorumluluk yükleyen ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması talebini de kapsayan bir başvuru ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) göreve çağırmıştı.

İlgili haberler