Üç HDP milletvekilinden Cizre için açlık grevi

Telif hakkı AFP

Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) üç milletvekili, Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşananları protesto etmek için İçişleri Bakanlığı'nda açlık grevine başladı.

HDP Meclis Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir; eylemlerine gerekçe olarak, "Cizre'de beş gündür ateş altında tutulan, beşi kan kaybından yaşamını yitirmiş çoğu ağır yaralı sivillerin hastaneye nakli için" bugün bakanlık nezdinde yürüttükleri girişimlerin sonuç vermemesini gösterdi.

TIKLAYIN - MAHSUR CİZRELİ SİYASETÇİ: ÇOĞU YARALI AYAĞA KALKAMIYOR

Üç HDP milletvekili, açlık grevini, cenaze ve yaralıların ateş altındaki binadan hastaneye nakilleri sağlanıncaya, sağlık hakkı ve yaşam güvenceleri ile ilgili koşullar yerine getirilinceye kadar sürdüreceklerini duyurdu.

Telif hakkı AFP

Milletvekillerinin kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamadan bazı satırlar şöyle:

"Bakanlık yetkililerinin verdiği taahhütler ve bilgiler, Cizre yerelinden bize ulaşan bilgiler ile tamamen çelişmektedir. Ambulansların cenazeleri ve yaralıları almak üzere gönderilmesi yerine, yaralıların bulunduğu bina ve civarı zırhlı araçlarla tekrar ateş altına alınmıştır.

"Tüm çabalarımıza rağmen, görüşmeler esnasında yaralı ve hastaneye götürülemeyen yurttaşlardan Nusret Bayar da yaşamını yitirmiştir. Her an yeni ölümlerin gerçekleşmesi riski ile karşı karşıyayız...

TIKLAYIN - BODRUMDA MAHSUR CİZRELİ: ÇOCUK BEZLERİNİ YARALARA KOYDUK

"Hükümete, AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler ile iç hukuka riayet etmesi, Cizre'de yeni ölümler yaşanmadan gerekli insani girişimleri bir an önce sonuca ulaştırması çağrımızı yineliyoruz."

Bakan Yardımcısı ile görüşmüşlerdi

HDP heyeti bugün Ankara'da İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk ile görüşmüştü.

Heyet görüşme sonrası, Cizre Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans ve sağlık ekiplerinin, Şırnak'a bağlı ilçede bodrum katında beş cenaze ve iki ağır yaralının da bulunduğu eve gönderileceğini açıklamıştı.

Telif hakkı AP

Halen evde 23 kişi bulunuyor.

BBC Türkçe'ye konuşan bu kişilerden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Mehmet Yavuzel, evdeki yaralıların çoğunun kendisi gibi DBP Parti Meclisi üyesi, parti çalışanları ve aktivistleri olduğunu söylemişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de Cizre'deki son durumla ilgili olarak devlete sorumluluk yükleyen ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması talebini de kapsayan bir başvuru ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) göreve çağırmıştı.

Valilikten açıklama

Hürriyet gazetesinin haberine göre Şırnak Valiliği, yaralılara ambülans gönderilmesine izin verilmediği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Cizre'de "112 Acil Servis ve diğer sağlık hizmetlerinin titizlikle ve aralıksız yürütüldüğü" belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, Cizre'de bir evin bodrumunda bulunduğu iddia edilen 30 yaralıya ambulans gönderilmesine izin verilmediği yönünde çıkan haberlerin tamamı asılsız ve gerçek dışıdır. Bölücü terör örgütünün yaptığı patlayıcı tuzakları, barikatlar, hendekler ve sağlık görevlilerimizle ambulanslarımıza yönelik silahlı saldırılar nedeniyle bahse konu adrese ambulanslarımız intikal edememiştir. Ambulanslarımız en yakın yere intikal ettirilmiş ve varsa yaralıların bu noktaya getirilmesi istenmiş ancak tüm çabalarımıza rağmen yaralılar ve arayanlar tarafından bu çağrımıza olumlu cevap verilmemiştir."

İlgili haberler