Erdoğan'dan 'özerklik' tepkisi: Dünyayı başlarına yıkarız

Telif hakkı REUTERS

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de özerklik adı altında devlet içinde devlet kurmaya çalışanlar olduğunu söyledi, "Dünyayı başlarına yıkarız, bunun böyle bilinmesi lazım" dedi.

Ankara'da Türkiye Anayasa Platformu tarafından düzenlenen "Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" temalı programda konuşan Erdoğan, "Biz tek millet, tek vatan, tek bayrak derken meseleyi parçalanma edebiyatıyla ele alanlar art niyetlidir, bölücünün başta gidenidir" diye konuştu.

Hiçbir "paralel devlete ve yapıya" izin vermediklerini ve vermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu topraklarda milli ve yerli olan kim varsa, hepsinin başımızın üzerinde yeri vardır. Milletin karşısında kim varsa onunla mücadele etmek de bizim namus meselemizdir.

"Bu millet sahipsiz değil, bu devlet köksüz değil. Bu millet balık hafızalı değil."

'Parlamenter Sistem miyadını doldurdu'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, Türkiye'de parlamenter sistemin miyadını doldurduğunu söyledi.

Erdoğan, Türkiye'de artık başkanlık sistemine geçilmesi ve yeni anayasanın bu anlayış doğrultusunda hazırlanması gerektiğini belirtti.

"Başkanlık sistemi Tayyip Erdoğan'ın kişisel meselesi değildir" diyen Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş Başbakan ile bu işin yürümesi fevkalade güçtür...

"Benim teklifim kararın milletimize bırakılmasıdır. Parlamento bu noktada karar vermeli, ardından da millete gidilmeli."

"Bugüne kadarki anayasaların hepsi ithaldir, yerli değildir. Şimdi biz yerliye ve milliye dönmeliyiz" diyen Erdoğan, mevcut anayasanın da millete karşı güvensizliğin eseri bir metin olduğunu kaydetti.

Yeni anayasa çalışmasının esasında ülke genelinde birlik çağrısı olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun milletin meselesi olduğunu ve herkesin milletin talebine saygılı olması gerektiğini söyledi.

İlgili haberler