Bolu'da 5 akademisyene gözaltı

Bolu'da "Barış için Akademisyenler İnsiyatifi" öncülüğünde hazırlanan bildiriye imza atan 6 akademisyenden 5'inin evinde sabah saatlerinde arama yapıldı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre 6 akademisyen bildiriye imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp serbest bırakılan 3 akademisyene destek için aynı bildiriye imza atmıştı.

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiri 10 Ocak'ta yayınlanmıştı.

15 Ocak'ta polis Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) görevli Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ve Dr. Ülkü Güney'in ev ve üniversitedeki çalışma odalarında arama yapmıştı.

Akademisyenler haklarında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

3 akademisyene destek vermek isteyen aynı üniversitede görevli Prof.Dr. Bahadır Aydın, Prof. Dr. Cem Somel, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Ekiz, Yrd. Doç. Dr. Cesim Çelik, Yrd. Doç. Dr. Mete Çetik ve Araştırma Görevlisi Orhan Kaya da bildiriye imza attıktan sonra haklarında aynı suçlamayla soruşturma başlatıldı.

Akademisyenlerin evlerine eş zamanlı baskın

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri sabah erken saatlerde akademisyenlerin evlerine eş zamanlı baskın düzenledi.

Ankara'da bulunan Prof. Cem Somel dışında tüm akademisyenlerin evlerinde bilgisayarların ve cep telefonlarının kopyaları alındı. Bazı belgelere de el konuldu.

Akademisyenlerin üniversitedeki çalışma odalarında ve araçlarında da arama yapıldı.

Evi Ankara'da bulunan Prof. Dr. Cem Somel'in İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ndeki odasında da arama yapıldı.

Prof. Dr. Somel'in Ankara'daki evinde de arama yapıldığı belirtildi.

Akademisyenlerin üniversitedeki odalarında yapılan aramalarda, bilgisayar kopyaları ve bazı dökümanlara el konuldu.

Aramaların tamamlanmasından sonra 5 akademisyen ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.