Cizre'de bir asker hayatını kaybetti

Telif hakkı Reuters

Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Şırnak'ın sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre ilçesindeki operasyonlar sırasında bir askerin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, "Cizre ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu bir kahraman silah arkadaşımız ağır yaralanmış, derhal hastaneye sevk edilmiş ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur" dendi.

Anadolu Ajansı, Cudi Mahallesi'nde bodrum katında yaralıların bulunduğu evin yakınlarında PKKlıların güvenlik güçlerine ateş açtığını bildirdi.

TIKLAYIN: AMBULANSLAR YARALILARIN BULUNDUĞU EVE NEDEN ULAŞAMIYOR?

PKK'ya yönelik operasyonun sürdüğü Cudi Mahallesi'nde, bodrum katında yaralılar bulunduğu iddia edilen evin yakınlarında bir grup terörist güvenlik güçlerine ateş açtı.

Diğer yandan Cizre'de bir bodrumda yardım bekleyen yaralılara henüz ambulans ulaştırılamadı.

HDP: Hükümet oyalıyor

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in Cizre'de yaşananları protesto için İçişleri Bakanlığı'nda başlattıkları açlık grevi de bugün üçüncü gününe girdi.

Baluken, bugün düzenlenen basın toplantısında yaralılara ambulans gönderilmesiyle ilgili verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtip "Dün saat 1700 civarında Başbakan Davutoğlu ile yaptığımız görüşme sonrası, dün akşam, en geç bugün öğlene kadar yaralıları oradan çıkarılacağını söyledi. Kontrol dışı direncin kırılacağı söylendi. İçişleri Bakanlığı bizi arayarak çatışma yaşandığını, bir uzman çavuşun yaşamını yitirdiğini ve müdahalenin bugün yapılamayacağını öğrenmiş olduk" dedi.

Baluken, durumu İçişleri Bakanlığı ile koordineli çözmek istediklerini belirtip "Onlar izin vermeseler bile bizimle irtibatlı olan belediye ambulansları harekete edecekler. Dünden beri 11 kez belediye ambulanslarının üzerine ateş açılmak suretiyle geri çevrildiler" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili 7 gündür bölgede çatışma olmadığını, ambulansların kolluk güçlerini yönlendirebilecek insiyatife sahip olduğunu ifade edip "Yapay bir çatışma mizanseni yaratılarak ateş açılarak sağlık personelleri tehdit edilerek yaralıların hastaneye sevk edilmesi bilinçli bir şekilde engelleniyor. Hükümet bizi oyalıyor" dedi.

Osman Baydemir, "Şu anda orada 22 insan yaşam mücadelesi veriyor. Su yok, yiyecek yok. Binanın sağına, soluna, üstüne kurşunlar yağıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Meral Danış Beştaş da, "Başbakan neden Kandil'e çağrı yapmadığımızı sormuş. Bizim çağrımız Hükümet'e. Çünkü bakanlıklar Hükümet'e bağlı sanıyoruz" dedi.

İlgili haberler