Çanakkale açıklarında göçmen teknesi battı

Telif hakkı DHA

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nden Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen göçmenlerin bulunduğu tekne battı. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre teknede ölen sayısı 39'a kurtarılanların sayısı da 62'ye çıktı.

Olayla ilgili, Yunanistan'a geçişi organize ettiği iddiasıyla bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi. DHA'nın haberine göre şüpheli "Ben yapmadım. Beni kullandılar. Ben de teknedeydim" dedi.

Bademli açıklarında kaya çarparak önce alabora olan tekne daha sonra yan yattı. Teknedeki göçmenlerin 'Alo 158 Sahil Güvenlik İhbar Hattı'nı arayarak yardım çağrısı yapması üzerine Sahil Güvenlik Ekipleri bölgeye hareket etti.

Tekne yan yattıktan sonra tamamen batarken, içindeki göçmenlerin suya düştüğü bildirildi.

Cenazeler ve kurtarılanlar karaya çıkarılırken, aşırı vücut ısısı kaybederek hipotermi tehlikesi geçirenlerin tedavi için ambulanslarla Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olayı kayıp göçmenler için bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Diğer yandan AB Bakanı Volkan Bozkır, İtalya ziyaretinde yaptığı görüşmelerde AB'nin Türkiye'ye mülteciler için taahhüt ettiği 3 milyar euroyu Şubat ayı sonuna kadar ödeyeceğini söyledi.

İlgili haberler