Cizre'de bodrumdaki bir ağır yaralı 'hayatını kaybetti'

Telif hakkı EPA

Şırnak'ın sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre ilçesinde 8 gündür bir evin bodrumuna sığınanlar arasındaki 16 yaşında bir yaralının daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) haberine göre, ambulansların henüz ulaşmadığı evde ölenlerin sayısı 7'ye çıktı.

DİHA, yaralıların, yetkililerin bilgisi dâhilinde Şırnak Belediyesi'ne ait bir ambulans ve üç gönüllü sağlık personelinin eve yaklaşık 700 metre mesafedeki Emir Tacdin Sokak'a gittiğini, "Evden çıkabilirsiniz, ambulansa yürüyebilirsiniz" denilmesi üzerine dışarı çıkacakları sırada ateş açıldığını öne sürdü.

DİHA, duvarın çökmesi sonucu yaralıların dışarı çıkma ihtimallerinin kalmadığını aktardı.

TIKLAYIN: AMBULANSLAR YARALILARA NEDEN ULAŞAMIYOR?

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız bugün yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

"Yaralı olmayanlar ama susuz kalanlar var. Onlardan bazıları ve birkaç daha hafif yaralı, ağır yaralı olan kişiyi taşıyıp ambulansa getirecekti ancak ambulans yaklaştığında tanklarla topa tutuldular. Şebeke gitti, 10 dakika sonra telefon açıldı, ilk günden bu yana ağır yaralı olan arkadaşlarının öldüğünü söylediler. 'Bina üzerimize çöktü' dediler. "

Sarıyıldız: Üç talepte bulunduk

Sarıyıldız, bodrumdaki yaralılarla ilgili yetkililerle yapılan görüşmelerde üç talepte bulunduklarını ve karşılıksız kaldığını belirttiği bu talepleri şu sözlerle dile getirdi:

"Birincisi, önce ambulanslar gitmiyorsa annelerini gönderelim, çocuklarını alsın götürsünler dedik. 'Olmaz' dediler. İkincisi, madem devleti bölgeye sokmuyorsunuz, o zaman 'belediye personeli gitsin' dedik, ona da izin verilmedi. Üçüncüsü de o zaman yaralılar, sürünerek de olsa kendi çabalarıyla çıksınlar dedik, ona da bugün izin verilmedi."

Sarıyıldız, bodrum katındakiler arasında bulunan 9 kişinin yaralı olmadığını ancak susuzluktan dolayı sağlıklarının giderek kötüleştiğini söyledi.

HDP Şırnak milletvekili ayrıca Cizre'deki operasyonlara, 1990lı yıllarda da görev alan bazı güvenlik güçlerinin de katıldığına dair duyumlar aldıklarını ifade etti ve "Burada, Ankara'yı bile dinlemeyen bir paramiliter güç var" diye konuştu.

Image caption Açlık grevi devam eden HDPli milletvekilleri yaralıların sözlerinin kayıt altına alındığını duyurdu.

Habere göre, yaralılar bodrumun duvarlarının yıkıldığını İçişleri Bakanlığı'nda görüşmelerini sürdüren HDP'li milletvekillerine de iletildi.

DİHA'nın haberinde şu ifadeler var: "Emniyet yetkililerinin saldırıyı ve duvarın yıkıldığını inkâr etmesi üzerine Cizre Kaymakamı durumun ne olduğuna bakması için Cizre Belediyesi'nden 2 itfaiye personelinin olay yerine giderek kontrol etmesini istedi, ancak itfaiye personeli de polisler tarafından engellenerek eve yaklaştırılmadı."

'Bomba atıldı'

Cizre'de yaşananları ve ambulansların geçişine engel olunmasını protesto eden HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana milletvekili Meral Danış Beştaş ve Urfa milletvekili Osman Baydemir'in 27 Ocak Çarşamba günü başlattıkları açlık grevi de devam ediyor.

HDP heyetinden gelişmelerle ilgili şu açıklama yapıldı:

"Heyetimizin açıklaması: Ankara'daki yetkililer yaralıların alınacağını söyledikten sonra bodrum katından patlama ve silah sesleri gelmiştir. Yaralıların "Bize ateş açılıyor, içeriye bomba atıldı, bizi öldürecekler, yardım edin" çığlıkları duyulmuş ve tarafımızca kayıt altına alınmıştır."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Perşembe günkü açıklamasında "Cizre'de güvenli bölgenin sınırında 24 saat ambulanslarımız nöbet bekliyor. Varsa yaralı, o güvenli bölgeye getirin (…) Niyet yaralı üzerinden kamuoyu algısı yürütmek" demişti.

BBC Türkçe'ye Cizre'den bilgi veren DİHA muhabiri Cihan Ölmez, son 4 gündür bölgede çatışma olmadığını, belediye ambulanslarının geçişine izin verilmezken, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulansın da eve yaklaşık bir kilometrelik bir mesafede bekletildiğinin aktardı.

İlgili haberler