Eşcinsel birlikteliklere hukuki statü Roma'da protesto edildi

Telif hakkı AFP

İtalya'da eşcinsel birlikteliklerine hukuki tanıma sağlayacak yasa tasarısına karşı çıkanlar Roma'da "Aile Günü" adı altında bir gösteri düzenledi.

Eşcinsel birlikteliklerini resmi olarak tanımayan tek büyük Batı Avrupa ülkesi olan İtalya'da hükümet, eşcinsel çiftlere "medeni birliktelik" hakkı tanıyan bir yasa tasarısı hazırladı.

Parlamentoda gelecek hafta oylanması beklenen tasarı, eşcinsel birlikteliklerinin yasalar önünde tanınmasını ve bazı şartlar altında bu çiftlere birbirlerinin çocuklarını evlat edinme hakkı verilmesini öngörüyor.

Ancak sağ kesim ve muhafazakar Katolik çevreler yasa tasarısına "geleneksel aileyi öldüreceği" gerekçesiyle karşı çıkıyor. Eşcinsel birlikteliklerinin hukuki olarak korunmaya alınmasına karşı çıkanlar bugün Roma'daki Circo Massimo meydanında bir araya geldi. İngilizce "Family Day" (Aile Günü) olarak adlandırılan gösteri için İtalya'nın diğer kentlerinden de otobüs seferleri düzenlendi.

'1 milyon kişi'

Organizatörler gösteriye 1 milyona yakın kişinin katıldığını iddia ediyor. Ancak İtalyan basınındaki haberlerde, gösteri alanı olarak kullanılan tarihi Circo Massimo meydanının 350 bin kişi kapasiteli olduğu vurgulanıyor.

Göstericiler "Aileyi ve çocukları koruyalım", "Çocuklar bir hak değil, armağandır. Tek hak, bir anneye ve bir babaya sahip olmaktır", "Yanlış yanlıştır. Yasal da olsa" yazılı dövizler taşıdı. Ancak La Repubblica gazetesi, gösteriye katılan birçok kişinin protesto ettikleri yasanın içeriğinden haberdar olmadığını yazdı.

"Family Day" başlığı İtalya'da Twitter üzerinde en çok konuşulan konu haline gelirken, bu başlıkla yapılan yorumlar arasında gösteriyi eleştirenlerin çokluğu dikkat çekti. "Aile Günü" etkinliğine karşı çıkanlar göstericileri, "başkalarının hak sahibi olmasını engellemeye çalışmakla" ve "bağnazlıkla" suçladı.

Siber korsanlık faaliyetleriyle tanınan Anonymous grubu da, "Family Day" etkinliğinin internet sitesini hack'leyerek "Homofobiye son. Aşk aşktır" yazdı.

İlgili haberler