Rus uçağı 'Türk hava sahasını ihlal etti'

Telif hakkı RIA Novosti

Dışişleri Bakanlığı, Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Cuma günü Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, SU-34 tipi uçağın dün TSİ 11.46'da hava sahasını ihlal ettiği ve ihlal öncesi uçağın Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ihlalle ilgili yaptığı açıklamada, 'Rusya'nın sonuçlarına katlanmak sorunda olduğunu ve Putin'le görüşmek istemesine rağmen geri dönüş olmadığını' ifade etti.

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus savaş uçağının ihlaliyle ilgili yaptığı açıklamda, "Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarını ihlal etmeye devam etmesi durumunda sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaktır. Putin ile görüşmek istediğimi belirttim ancak dönüş olmadı" dedi.

Erdoğan ayrıca, Rusya'nın Suriye sınırına yakın bölgelere yönelik hava saldırının 'endişe verici' olduğunu belirtti ve "Rusya'nın bölgedeki operasyonlarının terörle mücadeleyle ilgisi yok, tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabası" diye konuştu.

TIKLAYIN: RUS HAVA DESTEĞİYLE SURİYE REJİMİ İLERLİYOR, SURİYELİ TÜRKMENLER TÜRKİYE'YE SIĞINIYOR

Rusya: İddialar propaganda

Rusya isehava sahası ihlali yapılmadığını savundu.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye hava sahasının ihlal edildiği yönündeki iddialar sadece propaganda" dendi.

Rusya, Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığını doğrulasa da görüşmenin detaylarına dair bilgi vermedi.

NATO: Rusya sorumlu davranmalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Moskova'ya hava sahası ihlallerinin önüne geçilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması çağrısını yaptı.

Stoltenberg, "Önceki örnekler bu tür olayların ne kadar tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini gösterdi. Rusya, Türkiye ve NATO hava sahasına saygı göstermeli" dedi.

Türk Hava Kuvvetleri, 24 Kasım 2015 tarihinde Rus Hava Kuvvetlerine bağlı Sukhoi SU-24 tipi uçağı, sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürmüştü.

Uçak, Suriye Türkmen birliklerinin kontrolündeki Bayırbucak bölgesine düştü. Uçaktaki pilotlardan Rumyantsev Sergei Aleksandroviç paraşütle atladığı sırada muhalifler tarafından açılan ateşte öldürüldü.

Olayın ardından Rusya ile Türkiye arasında diplomatik ve ekonomik ilişkiler gerildi ve Moskova Ankara'ya karşı bir dizi ekonomik yaptırım getirdi.

İlgili haberler