'Türkmen bölgesi Bayırbucak'tan Türkiye'ye 4 bin kişi geldi'

Telif hakkı AFP

Hatay Valiliği, Suriye'nin kuzeybatısında Türkmenlerin yaşadığı Bayırbucak bölgesinden son 4 günde 4 bin 19 kişinin geldiğini söyledi.

Suriye ordusu, Rusya'nın hava desteğiyle birlikte Bayırbucak bölgesinde asakeri harekatlar yürütüyor.

Suriye sınırında Hatay'a bağlı Güveççi köyüne çadır kent yapımı kararı alındı.

Bayırbucak bölgesindeki çatışmalardan kaçanlar, Türkiye'ye girişlerinin ardından Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından kurulan çadır kentlere yerleştiriliyor.

Telif hakkı RIA Novosti
Image caption Rus savaş uçakları Suriye'nin kuzeybatısındaki operasyonlarını yoğunlaştırmış durumda.

AFAD: İlk etapta gelenler kadın ve çocuk

Suriye ordusunun ve Rus hava operasyonlarının, büyük ölçüde Türkmenlerin yaşadığı Yamadi kampına doğru ilerlemesi nedeniyle kamp tahliye edilmiş ve kampta kalanların büyük kısmı da sınırı geçerek Türkiye'ye gelmişti.

AFAD'dan yapılan açıklamada "Saldırılar Yamadi kampına kadar uzanınca, ilk etapta büyük kısmı bebek, çocuk ve kadın olan 731 kişi ülkemize giriş yapmıştır" dendi.

Birleşmiş Milletler (BM), sadece son 2 ayda bölgede 12 bin 733 kişinin evini terk etmek durumunda kaldığını belirtiyor ve Suriye ordusunun ilerlemeye devam etmesi durumunda evini terk eden kişi sayısının da artabileceği uyarısını yapıyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'yı Suriye'deki saldırıları artırarak Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerine 'İpotek koymakla' suçlamıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında Rusya'yı Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) değil, Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri hedef almakla eleştirmişti.

Davutoğlu, Yamadi kampından kaçanlar için "Türkmen kardeşlerimiz Rus hava saldırıları dolayısıyla DEAŞ'la mücadele etmek yanında bir de Rus hava saldırılarıyla boğuşmak zorunda" demişti.

Davutoğlu, Rusya'nın hava saldırılarından fayda sağlayanın IŞİD olduğunu da savunmuştu.

Rusya ise bölgedeki 'terör örgütlerini' hedef aldığını söylüyor.

İlgili haberler