Arınç'tan Erdoğan'a: Tahrik ile hareket etmeyin

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

AKP'nin kurucularından eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programı sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi.

Bülent Arınç, "Dürüst bir hareket değildir. Kaldı ki o zat, benimle çalıştığı zaman içerisinde bunları konuşmamıştır" diyen Erdoğan'dan, "samimiyetsiz kişilerin tahriki ile hareket etmemesini" istedi.

Twitter hesabından dört sayfalık bir açıklama yapan Arınç, "Bu ifadelerim kesinlikle zatımla ilgili değil, milletim adıma bir ricadır" dedi.

Cumhurbaşkanı ile polemiğe girmenin ve onu tekzip etmenin saygısızlık olacağını vurgulayan Arınç, kesinlikle böyle bir niyeti olmadığını vurguladı.

Bülent Arınç bununla birlikte açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Dolmabahçe görüşmesinde yer alan 3 değerli arkadaşımız (Yalçın Akdoğan, Efkan Ala ve Mahir Ünal) Sayın Cumhurbaşkanı'nın ikaz ve itirazlarına rağmen böyle bir fotoğraf vermişlerse, bu büyük suçu işlemiş olanlar niye hükümetimizde bakan olarak taltif edilmiş olsunlar?

"Benim tanıyabildiğim kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanı, temel değerlerimiz konusunda ve önemli siyasi konularda yanlış yapanları, ki ben de pek çoğuna bizzat şahidim, siyaseten affetmez, siyasi hayatlarını sonlandırırdı...

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın sayın Yalçın Akdoğan'ı ne kadar çok sevdiğini ve güvendiğini bildiğim için, Dolmabahçe görüşmesi ve detaylarına dair tüm bildiklerimi tarih huzurunda Sayın Yalçın Akdoğan'ın namusuna emanet ediyorum."

'Milletin ferdi, partimizin sahibiyim'

Eski Başbakan Yardımcısı, açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "AK Parti'yi millet kurdu, biz de tabelasını astık" cümlesini hatırlattı, kendisinin de "milletin bir ferdi olarak" partisinin sahibi olduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP

"Mevki, makam veya şöhret için bu partiye gelmiş veya getirilmiş pek çok kişi ile umarım beni bir arada anmazsınız" diyen Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, bugüne kadar güçlü bir lider olarak Türkiye'ye yaptığı mükemmel hizmetler için de teşekkür etti.

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cuma akşamı gazeteci-yazar Taha Akyol'un CNN Türk televizyonunda yayımlanan "Eğrisi Doğrusu" programına konuk olmuştu.

Bülent Arınç, "Cumhurbaşkanı'nın (Dolmabahçe mutabakatından) haberinin olduğunu biliyorum, tahmin ediyorum." demişti.

Arınç, kendisini sert bir dille eleştiren hükümete yakın bazı çevreleri de eleştirmiş, daha sonra sözlerinin arkasında olduğunu vurgulamıştı.

TIKLAYIN - ARINÇ: SÖYLEDİĞİM HER SÖZÜN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM

Erdoğan: Dürüst ve doğru bir hareket değil

Şili'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Dolmabahçe mutabakatı ile ilgili olarak, her üçüne de, "Onlarla aynı fotoğraf karesinde olmanız doğru olmaz. Çünkü onları muhatap almak, ciddi manada size zarar verir. Sizler hükümetsiniz, onlar hükümetin muhatabı olamaz" dediğini söylemiş ve eklemişti:

"Dolayısıyla, bundan benim haberimin olduğunun, bunun benim müsaademle yapıldığının iddia edilmesi kesinlikle dürüst bir hareket değildir. Doğru bir hareket değildir. Kaldı ki o zat, benimle çalıştığı zaman içerisinde bunları konuşmamıştır. Parlamentodan çıktıktan sonra kalkıp da Cumhurbaşkanı hakkında böyle bir doğru olmayan ifadeler kullanılmasını kabul etmek mümkün değildir."

Dolmabahçe'de açıklanan 10 madde

Dolmabahçe mutabakatı, 28 Şubat 2015'te Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP'nin İmralı heyeti arasında yapılan görüşme sonrasında açıklanan ortak metindi.

Telif hakkı AP

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in açıkladığı mutabakat metninde şu maddeler yer alıyordu:

  • Demokratik siyaset tanımı ve içeriği
  • Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması
  • Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri
  • Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar
  • Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları
  • Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması
  • Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri
  • Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi
  • Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması
  • Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

İlgili haberler