Efkan Ala: Cizre'de operasyonlar birkaç gün içinde bitecek

Telif hakkı Reuters

İçişleri Bakanı Efkan Ala, PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada "Cizre'de birkaç gün içerisinde biteceğini düşünüyoruz" dedi.

Ala, Sur'daki operasyonların bitişinin de 'bir iki hafta alabileceğini' belirtip "Orada da yüzde 85-90'lara geldi" diye konuştu.

İçişleri Bakanı ayrıca, Cizre'de yaralıların bulunduğu bodrum katına ambulans gönderilmesine ilişkin tartışmalar için ise, "Söylenen yere defalarca ambulans gönderildi. Bütün giden ambulanslara ateş edildi. Zaten çukurlar kazılmış" dedi.

TIKLAYIN: CİZRE'DE AMBULANS KRİZİ: 10 GÜNDE NELER OLDU?

Ala'nın konuşmasından satır başları şöyle:

"Cizre'de olup biten terörle mücadeledir. 50 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanıyor oradaki vatandaşlarımızın can güvenliğini korumak içindir. Orada kentsel dönüşüm projesi var. Oradaki çukurları yüzde 90, bomba düzenekleri de yüzde 99 oranında temizlenmiştir."

Telif hakkı AFP

"Bütün sıkıntı bu sona gelmişken terörle mücadeleyi sekteye uğratmak için kurgu yapılması. Yaralıyı yaralı olarak, teröristi terörist olarak, vatandaşı vatandaş olarak değerlendiririz."

Efkan Ala, yaralıların bulunduğu binayla ilgili de "O bir algı yönetimi. Bir bina yok ki. 80 ila 100 bina var. Terör örgütünün önemli isimleri o bölgede var" ifadelerini kullandı.

Demirtaş: Üç gündür haber alınamıyor

HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada Cizre'deki duruma ilişkin şunları söyledi:

"Abartmak için söylemiyorum, oturma odasında oturamıyorlar. Banyosunda, bodrumunda yaşamak zorunda bırakılıyor. Herhangi bir patlayıcı madde evin içine girebilir. Çoluk çocuk demeden katledilebilir."

Telif hakkı AFP

"Cizre'de Faysal Sarıyıldız (HDP'li milletvekili) durumu anlatıyor. Durumu anlayanlar buna yüreği yananlardır. Bir kısım insan da bunlara inanmıyor, ihtimal vermiyor, yalandır, iftiradır, 'Devletimizi karalamak için geliştirilmiş propagandadır' diye düşünüyorlar."

"Dün itibariyle 11 kadın aralarında onların anneleri var. Binaya yüz metre yanaştılar. Annelerin aktardığı bilgi, binanın ön tarafı çökmüş durumda. Üç gündür oradaki insanlardan haber alınamıyor. Sağlar mı, başka yere mi gittiler bilemiyoruz."

"Güvenlik güçleri Heronla izliyorlar bize bilgi vermiyorlar. Tek bir bilgi kırıntısı yok. Efendim 'ambulans gidince ateş açılıyor'. Anneler gitti ne oldu. Binanın önünde polisler duruyor, kimseyi yanaştırmıyorlar."

İlgili haberler