Vatikan, Asala'nın öldürdüğü Büyükelçi Carım'ı andı

Telif hakkı Reuters

Vatikan’dan, Papa Francesco’nun 1915 olaylarının 100'ncü yılında “soykırım” ifadesini kullanması üzerine gerilen Türkiye-Vatikan ilişkilerini yumuşatmaya yönelik adımlar geldi.

Vatikan, Türkiye’nin arşivlerin açılması taahhüdünü takdir ederken, ASALA örgütü tarafından öldürülen Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım’ı da andı.

Tarihçi ve Katolik Episkoposlar Konferansı Türkiye Sözcüsü Rinaldo Marmara, Papalık donanmasının yenilgiye uğradığı 1657 tarihli Çanakkale Savaşı hakkındaki “İlk Çanakkale Zaferi 1657” isimli kitabını bugün Papa’ya sundu.

Papa Francesco da Rinaldo Marmara aracılığıyla "Türk halkını seviyorum ve takdir ediyorum" dedi.

Papa’nın her Çarşamba sabahı düzenlediği Genel Kabul töreninde gerçekleşen sunumun ardından Vatikan’dan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Vatikan arşivlerinde yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan kitapla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Bu kitap, tarihin acı hatıralarına rağmen, işbirliği ve karşılıklı anlayış köprüleri kurulması için arşivlerin tarihi incelemelere açılmasının ve akademik araştırmaların önemini gösteriyor.

"Bu bağlamda, trajik 1915 olayları da dahil olmak üzere tarihi olayların ve dini, etnik kimliği ne olursa olsun tüm tarafların yaşadığı acıların daha iyi anlaşılabilmesi için Türkiye’nin arşivlerini tarihçi ve araştırmacılara açma taahhütleri dikkate alınıyor ve takdirle karşılanıyor.

"Haziran 1977’de bir terör örgütü tarafından öldürülen Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım suikasti vakasında olduğu gibi, geçmişteki acıların hatırası, bizi bugünkü acıların tanınmasına ve her tür şiddet eylemi ve terörün kınanmasına çağırıyor."

“Türkiye’yi kazanmaktan yana bir açıklama”

Papa Francesco’nun, 1915 olaylarının 100'ncü yıldönümü nedeniyle Nisan 2015’te düzenlediği ayinde “soykırım” ifadesini kullanması üzerine Vatikan-Türkiye ilişkilerinde kopma yaşanmış, Türkiye Vatikan Büyükelçisi’ni geri çekmişti. Türkiye Vatikan’da halen geçici maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyor.

Vatikan’dan bugün yapılan açıklamada ise Türkiye’ye yönelik daha ılımlı ifadelerin kullanılması dikkat çekti. Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi bu açıklamayı, Türkiye ile yakınlaşmaya yönelik bir niyet göstergesi olarak yorumladı.

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği’nden diplomatik kaynaklar da “Türkiye ile ilişkileri daha normal bir boyuta getirmek için bir işaret. Türkiye’yi kazanmaktan yana olumlu bir açıklama” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Papa Francesco’nun da ikamet ettiği Vatikan’daki Santa Marta Konuk Evi’nde konaklayan Rinaldo Marmara, burada görüştüğü Papa’dan Türk halkına yönelik bir mesaj aldı. Papa, Rinaldo Marmara’dan Türk halkına iletmesini istediği mesajında “Türk halkını seviyorum ve takdir ediyorum” dedi.

İlgili haberler