Suriye görüşmeleri askıya alındı

Telif hakkı AFP

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Suriye görüşmelerine ara verildi.

Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'deki savaşı sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelerin 25 Şubat'a kadar askıya alındığını söyledi.

Mistura, "Daha yapılması gereken çok şey var" dedi.

Staffan de Mistura, BM gözetiminde Pazartesi günü başlayan görüşmelerin çökmediğini ancak ABD ve Rusya gibi uluslararası destekçilerin acil yardımına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Ancak Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar destekli Yüksek Müzakere Komitesi, Suriye yönetiminin sivilleri bombalayıp aç bıraktığını söyleyerek, "Ülkede durum düzelene kadar müzakere masasına geri dönmeyeceğiz" dedi.

Suriye yönetimi ise, muhaliflerin Türkiye ve Körfez ülkelerinin isteklerine göre hareket ettiğini savunarak, görüşmelerin ertelenmesinden muhalifleri sorumlu tuttu.

Cenevre'deki görüşmelerin yaklaşık 6 ay sürmesi öngörülüyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, görüşmelerin çökmediğini söylüyor.

Görüşmeler dolaylı olarak gerçekleştirilecek. Suriye hükümeti heyeti ile muhalefet ayrı odalarda olacak ve arabuluculuk yapan BM yetkilileri taraflar arasında mekik diplomasisiyle sonuç almaya çalışacak.

Görüşmelerin hedefi

Cenevre görüşmelerinin öncelikli hedefleri ise şöyle:

  • Suriye genelinde uygulanacak bir ateşkes
  • İnsani yardımın gerekli yerlere ulaştırılması
  • IŞİD tehdidini ortadan kaldırmak

BM'nin Cenevre'de ulaşmak itediği nihai sonuç ise Suriye'de siyasi çözümü başlatacak bir barış anlaşması sağlamak.

Aralık ayında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararı, barış anlaşması ve siyasi geçiş sürecinin sonunda ülkede genel seçimlerin düzenlenmesini öngörüyordu.

Londra'da Bağışçılar Konferansı

Bugün ise İnigltere'nin başkenti Londra'da, Suriye'deki insani krize maddi destek toplamak amacıyla, 70'ten fazla ülkenin katılacağı bir Bağışçılar Konferansı düzenleniyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron konferansta, Suriyeli mültecilere göç etmek zorunda kaldıkları yerlerde eğitim ve iş olanakları yaratılmasını da hedefleyen yeni bir strateji açıklayacak.

Suriye'de yaklaşık beş yıldır devam eden iç savaş nedeniyle 250 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve 11 milyon kişi, yani ülke nüfusunun neredeyse yarısı, evlerini terk etmek zorunda kaldı.