ARŞİV ODASI: Abdi İpekçi Suikasti, 1979

ARŞİV ODASI: Abdi İpekçi Suikasti, 1979 - Programı izlemek için tıklayın

Gazeteci yazar Abdi İpekçi 1 Şubat 1979'da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Daha sonra Papa 2'nci Jean Paul'e başarısız bir suikast girişiminde bulunacak olan Mehmet Ali Ağca İpekçi'nin katil zanlısı olarak yakalandı.

Sorgusu sırasında çelişkili ifadeler veren Ağca, konulduğu askerî cezaevinden de 'içeriden aldığı yardımla' firar edince İpekçi suikasti hiçbir zaman tam olarak aydınlatılamadı.

İpekçi'nin öldürülüşünün ertesi günü BBC Türkçe radyosu özel bir yayın yapmış ve onu tanıyan gazetecilerle Abdi İpekçi'nin bıraktığı mirası ve suikasti tartışmıştı.

ARŞİV ODASI'NIN YOUTUBE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

ARŞİV ODASI

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.

İlgili haberler