'Rusya'da 3 Türk öğrenci FSB'nin talebiyle okuldan kovuldu'

Telif hakkı MEPHI.RU

Moskova Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü'nün nükleer araştırmalar merkezinde okuyan 3 Türk öğrencinin okuldan atıldığı belirtildi.

Kremlin'e bağlı Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Türk öğrencilerin Rusya'nın istihbarat servisi FSB'nin talebiyle atıldığı ifade ediliyor.

Öğrencilerin atılma sebebi ise "Rusya Federasyonu topraklarında bulunmalarının istenmemesi" şeklinde açıklandı.

Rusya Eğitim Bakanı Dimitri Livanov, Aralık ayında 'iki ya da üç' Türk öğrencinin üniversitelerden atıldığını, gerekçenin ise 'akademik başarısızlıklar' olduğunu söylemişti.

Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan önceki açıklamalarda ise Rusya'da eğitimine devam eden Türk öğrencilerin herhangi bir problemle karşılaşmayacağını belirtmişti.

Rusya Başsavcılığı, Voronej kentinde 9 Türk öğrencinin okuldan atıldığını, gerekçenin ise istihdam yasalarının ihlali olduğunu açıklamıştı. Samara'daki bir Türk öğrenci ise kendi isteğiyle okuldan ayrılmıştı.

Kasım 2015'te Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürmesinden bu yana Ankara ve Moskova arasındaki ilişkiler gerilmiş durumda.

İlgili haberler