Dünya liderleri Suriye Bağışçılar Konferansı'nda bir arada

Telif hakkı Reuters

Dünya liderleri bugün Londra'da düzenlenen Suriye Bağışçılar Konferansı'nda bir araya geldi.

70 ülke liderinin katılması beklenen konferansta Suriyeli göçmenlere eğitim ve iş olanaklarının yaratılması için kaynak yaratılması amaçlanıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da konferansın katılımcıları arasında.

Davutoğlu konuşmasında Davutoğlu, Suriyeli mültecilere yardım amacıyla toplanan konferansta krizin çözümü için iç savaşın temel nedenlerine bakılması gerektiğini söyledi ve hem Esad yönetimi hem de IŞİD'in savaş suçu işlediğini söyledi.

TIKLAYIN - Davutoğlu: Halep'ten kaçan 60-70 bin kişi sınıra yürüyor

Konferansa devletler dışında birçok insani yardım örgütü de katılıyor.

Bazı Suriyeli sivil toplum örgütleri de katılımcılar arasında yer alıyor.

Telif hakkı epa

Bu, bugüne kadarki Suriye bağış konferanslarının dördüncüsü.

Konferansta 6.2 milyar dolarlık kaynak oluşturulması hedefleniyor.

TIKLAYIN - Suriye görüşmeleri askıya alındı

Bu konferansın başlamasına saatler kala Cenevre'deki barış görüşmeleri askıya alındı.

Görüşmelerin 25 Şubat'ta tekrar başlaması bekleniyor.

Bölge ülkelerine yardım hedefi

Konferans açılışında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2018'e kadar Suriye için 2.56 milyar dolar yardımda bulunma taahhüdünde bulundu.

Pazartesi günü Reuters'a konuşan ve ismi açıklanmayan AB yetkilileri, AB'nin konferansta 2.2 milyar dolarlık yardım açıklayacağını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Konferansın hedeflerinden, biri Suriye çevresindeki bölgede 2017'ye kadar tüm mülteci çocukların eğitim görebileceği yerlerin varlığını garanti altına almak.

Bu yapılırken, göçmenleri ağırlayan ülkelerin kendi çocuklarının eğitimi göreceği yerlerin varlığını da garanti altına almasına yardım edilmesi hedefleniyor.

Yetkililer ayrıca bu yardımlarla yine bu ülkelerde yeni iş ve ticaret olanaklarının açılmasının hedeflendiğini belirtiyor.

Bununla bu ülkelerin ekonomisinin güçlendirilmesi ve göçmenlere yardım etmeleri için onları ekonomik daha güçlü bir konuma taşımanın amaçlandığı aktarılıyor.

Telif hakkı Reuters

Türkiye, dünyada en fazla Suriye mülteci ağırlayan ülke. Türkiye'yi Lübnan ve Ürdün takip ediyor.

Ürdün Kralı Abdullah hafta içinde BBC'ye verdiği röportajda kendilerine yardım edilmediği takdirde artık daha fazla göçmen kabul edemeyeceklerini söylemişti.

Suriye'de beş yıldır süren iç savaş nedeniyle 250 binden fazla kişi yaşamını yitirirken 11 milyon kişiyse yaşadığı yerlerden ayrılmak zorunda kaldı.