Suriye savaşı mağdurlarına 10 milyar dolar yardım vaadi

Telif hakkı Reuters

Suriye Bağışçılar Konferansı için Londra'da bir araya gelen dünya liderleri Suriyeli göçmenlere yardım için milyarlarca dolar kaynak sağlanacağını duyurdu.

Konferansa katılan ülkeler ve uluslararası kuruluşlar yardım için hedeflenen 10 milyar dolar hedefine ulaşılması için yardım edeceklerini belirtirken Avrupa Birliği (AB) de 3.3 milyar dolar yardım sözü verdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron konferansta "Hayat kurtarmak için planlanan yardımda çok kritik bir açık var" dedi.

Konferansa katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye ordusunun Rusya'nın hava desteğiyle operasyonlarını yoğunlaştırdığı Halep'in kuzeyinden kaçan yaklaşık 70 bin Suriyelinin Türkiye sınırına yöneldiğini söyledi.

Suriyeli göçmenlere eğitim ve iş olanaklarının yaratılması için kaynak yaratılması amacıyla Londra'da düzenlenen konferans, Cenevre'de Suriye barış görüşmelerinin ertelenmesi kararının aldığı günden bir gün sonra düzenlendi.

Telif hakkı Reuters

Konferansta 60 ülke temsilcisi hazır bulundu. Toplanan yardımın 4.6 milyon göçmene ve Suriye içinde de yardıma muhtaç 13.5 milyon kişiye ulaştırılması amaçlanıyor.

Almanya 2.6 milyar dolar, İngiltere 1.7 milyar dolar, Fransa 1 milyar dolar ve ABD 925 milyon dolar yardımda bulunulacağı sözü verdi.

AB'den de yardım

Göçmenler için oluşturulan fona, Avustralya, Belçika, İtalya Polonya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Avusturya, İsviçre, Estonya, Danimarka ve Finlandiya da katkıda bulunacaklarını belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da AB'nin bu yıl içinde 3 milyar euro yardımda bulunacağını ve mali kaynak seviyesinin gelecek yıl ve sonraki yıllarda da bu seviyede tutulmasını umduklarını söyledi.

Tusk, Avrupa Yatırım Bankası'nın da kendi payına düşeneceğini yapacağını ve tüm Orta Doğu ile Kuzey Afrika bölgesi için 23 milyar euroya kadar yardım teklifinde bulunduğunu ifade etti.

TIKLAYIN - Davutoğlu: Halep'ten kaçan 60-70 bin kişi sınıra yürüyor

Konferansa devletler dışında birçok insani yardım örgütü de katıldı.

Bazı Suriyeli sivil toplum örgütleri de katılımcılar arasında yer aldı

Telif hakkı epa

Bu, bugüne kadarki Suriye bağış konferanslarının dördüncüsü.

TIKLAYIN - Suriye görüşmeleri askıya alındı

Bu konferansın başlamasına saatler kala Cenevre'deki barış görüşmeleri askıya alındı.

Görüşmelerin 25 Şubat'ta tekrar başlaması bekleniyor.

İlgili haberler