Brezilya Zika virüsüne karşı 'savaş ilan etti'

Telif hakkı BBC World Service

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Roussef televizyondan ulusa seslendiği konuşmasında Zika virüsünün yayılmasına neden olan sivrisineklere karşı savaş ilan etti.

Cumartesi gününü Ulusal Seferberlik Günü ilan eden Roussef, binlerce asker ve memurun evleri ve ofislerindeki sivrisinekleri yok etmeye çalışacağını belirtti.

Roussef ayrıca çoğu sivrisineğin evlerin yakınlarında ürediğine dikkat çekti.

Zika virüsü çocukların beyin gelişimlerini tamamlamadan doğmasına yol açıyor.

Virüs Amerika kıtasında yayılırken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) mikrosefali hastalığına neden olan virüs nedeniyle küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etti.

Brezilya lideri konuşmasında Aedas aegypti türü sivrisineklere karşı kayda değer federal kaynak ayrıldığını çünkü bunun "kaybedilemeyecek bir savaş" olduğunu vurguladı.

Roussef "Hepimiz bu savaşta yer almalıyız. Yardıma ve herkesin iyi niyetine ihtiyacımız var. İşbirliği yapın, ailenizi ve topluluğunuzu harekete geçirin. Bilim hala Zika virüsüne karşı bir aşı geliştiremediği için hastalığı önlemenin tek etkin yolu sivrisineklere karşı amansız bir savaş vermek" dedi.

Özellikle annelere ve geleceğin annelerine "rahatlatıcı bir mesaj" vermek istediğini vurgulayan Roussef "Sizi korumak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Özellikle mikrosefaliden etkilenen çocuklar ve aileleri için" diye konuştu.

Brezilyaya bilgi paylaşmama suçlaması

Bu arada BM ve ABD Brezilyayı yeterli numune vermemekle suçladı. Associated Press'in haberine göre yeterince bilgi olmamasının ilaç ve aşı geliştirilmesi çabalarını olumsuz etkilediği belirtildi.

ABD ve Avrupa'daki laboratuvarlar etkin çalışmalar yapabilmeleri ve virüsün evrimini inceleyebilmeleri için daha önceki salgınlara ait numunelere sahip olmaları gerektiğini söylüyor.

Uzmanlara göre bilgi paylaşımındaki en büyük engellerden biri Brezilyalı araştırmacıların ve enstitülerin Zika ve diğer virüslere ait kan örnekleri ve genetik materyali paylaşmalarının yasak olması.

Avrupa ülkelerine de Aedas türü sivrisineklerin kıtada ilkbahar ve yaz aylarında faal olmaları nedeniyle hazırlık yapmaları uyarısında bulunuldu.