Davutoğlu'nun 'teröre karşı 10 maddelik eylem planı'nda neler var?

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin 'teröre karşı eylem planı'nı açıkladı ve çözüm sürecine atıfta bulunarak "Bundan sonra muhatap artık milletin ta kendisidir. Bütün bölge ve illerde istişare makamları kurulacak" dedi.

Hükümetin 10 maddelik planını Mardin'de açıklayan Davutoğlu, "1990'lı yıllara dönülüyor" eleştirisine yanıt vererek, "Halka şefkat, teröriste kudret ile muamele edilecek. Bizi 12 Eylül'den, 90'lı yıllardan ayıran budur" dedi.

"Bizde ayrı ayrı özerk bölgeler yok. Bizde bir vatan var, bir gelecek var, bir kader var" diyen Davutoğlu, hiç kimseyle pazarlık yapılmadan barışın sağlanacağını vurguladı.

23 Temmuz'dan bu yana PKK, IŞİD ve DHKP-C'ye karşı 'Barış ve Huzur operasyonu'nun başlatıldığını ifade eden Davutoğlu, "Verdiğimiz talimat açık; Kim vatandaşlarımızın malını namusunu tehdit ederse onlara karşı her türlü tedbiri alıp her türlü kararlılığı göstereceksiniz" dedi ve bundan sonra da aynı kararlılığın devam edeceğini ifade etti.

Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Cizre'deki bir evin bodrum katında bulunan ve tahliye edilemeyen yaralılar hakkında da konuşan Davutoğlu, ambulansların yaralılara ulaşmasının PKK tarafından engellendiğini ifade ederek, "Yaralılar olduğu iddia edilen mekana ambulanslarımız gitti ancak hala bize yaralı teslim edilmedi." dedi.

Davutoğlu'nun açıkladığı 10 maddelik eylem planı ise şöyle:

1- Psikolojik unsur Millet ve devlet arasındaki farklılıklar ortadan kaldırılacak. İnsan odaklı devlet anlayışı oluşturulacak.
2- Kamu düzeni Kamu düzenini tehdit eden tüm unsurlar engellenecek. Herkesin eşit pay sahibi olduğu bir kamu düzeni oluşturulacak.
3-Demokratik reform Yeni anayasa hazırlanacak. Yeni yapı demokratik anlayışla inşa edilecek.
4- Sosyal seferberlik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı zarar gören her bir aileye destek programı uygulayacak. Evini terk etmek zorunda kalanlara kira yardımı yapılacak. Zarar gören okullar yeniden imar edilecek. Çatışmalardan etkilenen öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ücretsiz barınma imkanı tanınacak.
5- Ekonomi güçlendirilecek Tüm vatandaşların kayıpları telafi edilecek. Doğu'da prim borçları gecikme zammı olmaksızın ertelenecek. Esnaf ve çiftçiye faizsiz kredi sağlanacak. İstihdam artışı için yeni yatırım hamlesi başlatılacak. 2016 - 2018 döneminde GAP bölgesine 26,5 milyar TL yatırım yapılacak.
6- Mekanın ihyası Tüm tarihi şehirlerde tarihi dokuyu koruyacak şekilde ihya çalışmaları yürütülecek. Kent altyapıları gözden geçirilecek. Yollar rehabilite edilecek.
7- Etkin iletişim Yerel yönetimler bulundukları bölgede iletişim birimleri kurup, iletişim stratejileri geliştirecek.
8- Yasal ve idari düzenlemeler Yerel yönetimlerin yetki alanları genişletilecek ancak aynı zamanda yetki istismarının önüne geçilecek. Denetimler artırılacak.
9- Milli birlik ve kardeşlik dönemi Bütün bölge ve illerde istişare makamları kurulacak. Sivil toplum kuruluşları muhatap alınacak.
10- Birleştirici ruh hareketi Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlarda birleştirici ruh harekete geçirilecek. Ayrım gözetmeden kardeşlik anlayışı ön plana çıkarılacak.

İlgili haberler