Katolik ve Ortodoks kiliseleri tarihi buluşmaya hazırlanıyor

Telif hakkı AFP

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ile Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, 12 Şubat’ta tarihi bir görüşme yapacak. İki kilisenin liderleri arasında bugüne kadar ilk kez yapılacak olan görüşme Küba’da gerçekleşecek.

Papa Francesco ile Patrik Kirill’in buluşması, Vatikan’da 'önemli duyuru' uyarısıyla yapılan bir basın toplantısında açıklandı.

Vatikan’dan yapılan açıklamada, “Kutsal Makam (Vatikan) ve Moskova Patrikliği, Papa Francesco ile Patrik Kirill’in, Tanrı’nın lütfuyla 12 Şubat’ta buluşacağını duyurmaktan mutluluk duyar” denildi.

Papa Francesco’nun, 12-18 Şubat tarihlerinde yapacağı Meksika gezisi öncesinde, Patrik Kirill’in o tarihlerde ziyarette bulunacağı Küba’da bir mola vereceği ve iki liderin Havana’daki Jose Marti Havalimanı’nda görüşeceği açıklandı.

2 saat sürecek görüşmenin ardından Papa ile Patrik’in ortak bir deklarasyona imza atması planlanıyor.

Katolik - Ortodoks yakınlaşması

Dünya genelindeki yaklaşık 1,2 milyar Katoliğin ruhani lideri olan Papa Francesco ile yaklaşık 200 milyon Ortodoks’un bağlı olduğu Patrik Kirill’in görüşmesi, Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasındaki yakınlaşma açısından tarihi bir öneme sahip.

12 Şubat’taki buluşmayı açıklayan Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, görüşmenin hem Hıristiyan dünyasındaki ayrılıkları aşmak hem de dünya barışı için özel önem teşkil ettiğini vurguladı.

Sözcü Lombardi, Ortodoks Kilisesi’nin başı kabul edilen İstanbul’daki Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da Papa Francesco - Patrik Kirill görüşmesinden haberdar edildiğini de ekledi.

Lombardi, Patrik Bartholomeos’un bu görüşmeden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Patrik Bartholomeos’un davetiyle Kasım 2014’te Türkiye’yi ziyaret eden Papa Francesco, İstanbul’dan Vatikan’a dönerken uçakta yaptığı açıklamada Rus Ortodoks Kilisesi ile yakınlaşmaya dair mesajlar vermişti.

Telif hakkı AFP
Image caption Papa Francesco, 2014'teki İstanbul ziyareti sırasında Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmüştü.

Papa, Fener Rum Patrikliği ile olduğu gibi Rus Ortodoks Kilisesi ile de diyaloğu güçlendirmek isteyip istemediği sorusuna yanıt verirken, “Roma-İstanbul yakınlaşmasının Patrik Kirill’i rahatsız ettiğini sanmıyorum. Biz, Ortodoks dünyası ile birlikte yürüme yolundayız. Moskova Patriği ile de buluşmak istiyorum. Ona (Kirill’e) ‘nerede istiyorsan orada buluşalım’ dedim” ifadelerini kullanmıştı.

Papa ile Patrik Kirill’in buluşma yeri olarak Küba’yı seçmesi de önemli mesajlar içeriyor. Vatikan uzmanları, iki liderin Vatikan ya da Rusya dışında tarafsız bir ülkede buluşmak istediğini, ambargoların kalkmasıyla uluslararası arenadaki konumu değişen Küba’nın “stratejik” bir seçim olduğunu vurguluyor. Rus Ortodoks Kilisesi’nden yapılan açıklamada da “Küba, her iki tarafı da tatmin ediyor. Dünyanın bu bölgesi dinamik bir gelişme içinde” denildi.

Rus tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Ortadoğu ve diğer bölgelerde baskı altında bulunan Hıristiyanların durumunun da konuşulacağı belirtildi.

Hıristiyan dünyasında yaşanan çekişmeler, 1054’te Katolik ve Ortodoks kiliselerinin ayrılmasıyla sonuçlanmış, 15. yüzyılda da Rus Ortodoks Kilisesi, İstanbul’daki Patrikhane’den bağımsızlığını ilan etmişti.

İlgili haberler