CHP, milletvekili Aylin Nazlıaka'yı disipline sevk etti

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi, "Atatürk resminin indirildiği" iddiasıyla gündeme gelen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkini kararlaştırdı.

CHP Parti Meclisi bu kararı, bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yaptığı toplantıda aldı.

Basına kapalı olarak yapılan ve yaklaşık 5 saat süren toplantıya Aylin Nazlıaka da katıldı.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"CHP’li bir milletvekilinin TBMM makam odasının duvarındaki Mustafa Kemal Atatürk resmini indirdiğine ilişkin, asılsız ve gerçeğe aykırı iddialar ortaya atarak, CHP’nin kamuoyunda tartışılmasına neden olan Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Aylin Nazlıaka’nın, parti tüzüğünün 68/A ve F ile 70/A-a-b hükümleri uyarınca tedbirli olarak kesin ihraç istemeyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verilmiştir."

Nazlıaka ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "İsim açıklamam konusunda çok yoğun bir baskı yapıldı. İsim açıklamadığım takdirde, bu konunun inanılırlığı konusunda bir sorgulama yapıldı. Şunu bilmenizi isterim; Bu olay, ismimin Aylin Nazlıaka olduğu kadar gerçek...Ama bunu yapan arkadaşımız, bir Atatürk düşmanlığı amacıyla bunu gerçekleştirmemiştir" dedi.

'Atatürk üzerinden dedikodu yapılmaz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çarşamba günü, CNNTÜRK televizyonunda yayımlanan "Tarafsız Bölge" programında yaptığı açıklamada, söz konusu iddiayla tüm milletvekillerinin töhmet altında bırakıldığını söylemişti.

Kemal Kılıçdaroğlu, böyle bir olay gerçekleştiyse Aylin Nazlıaka'nın bu ismi açıklaması gerektiğini söylenişti.

Kılıçdaroğlu, "Atatürk resmini indiren bir kişi CHP'nin kapısından içeri giremez, ama ben olduğunu sanmıyorum. Bir dedikodudan beslenen kişilerin CHP'de yeri yoktur. Atatürk üzerinden dedikodu yapılmaz." diye konuşmuştu.