İtalya Adalet Bakanlığı’na '9 m²lik hücre' cezası

Telif hakkı Reuters

İtalya’da eski bir mahkum, cezaevi hücresinin küçüklüğü ve olumsuz koşulları nedeniyle devlet aleyhine açtığı davayı kazandı.

Adı açıklanmayan eski mahkuma hücrede kaldığı her gün için yaklaşık 8 euro tazminat ödenecek.

Eski mahkum, Milano kentinde 2009 yılında uyuşturucuyla ilgili bir suçtan mahkum olduktan sonra yaklaşık 1 yıl boyunca 3 ayrı cezaevinde tutuldu.

Hapisten çıktıktan sonra da cezaevi koşullarından şikayetçi olarak İtalya Adalet Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Milano’da görülen davada mahkeme, eski mahkumun tutulduğu cezaevlerinden birindeki (San Vittore) koşulların, onur kırıcı ve insanlık dışı muameleyi yasaklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. maddesine uygun olmadığına hükmetti.

9 metrekarelik hücrede 4-6 kişi

Davacı mahkumun 198 gün boyunca tutulduğu San Vittore Cezaevi’nde "9 metrekarelik hücreleri 4-5-6 kişiyle paylaştığı" tespit edildi.

Yasalara göre cezaevi hücrelerinde mahkum başına en az 3 metrekarelik alan düşmesi gerektiği gerekçesiyle Adalet Bakanlığı kusurlu bulundu.

Mahkeme, San Vittore Cezaevi’ndeki hücrenin yeterli şekilde aydınlatılıp ısıtılmadığı ve banyonun hijyenik olmadığı hükmüne de vararak bakanlığı mahkum etti.

Mahkeme kararına göre Adalet Bakanlığı, insanlık onuruna aykırı koşullarda tutulan eski mahkuma, San Vittore Cezaevi’nde kaldığı 198 gün için 1568 euro tazminat ödeyecek.

405 euroluk mahkeme masrafı da bakanlıktan alınacak.