Şırnak Valiliği: Cizre'de 10 PKK'lı öldürüldü

Telif hakkı AFP

Şırnak Valiliği, Cizre'de dünden bu yana süren operasyonlar için "10 terörist etkisiz hale getirildi" açıklamasını yaptı.

Valilik ayrıntıya girmezken, Doğan Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı operasyonların bodrumunda günlerdir yaralıların bulunduğu iki binanın çevresinde gerçekleştiğini aktardı.

TRT Haber ise dün akşam Cizre'de ölü sayısının 60 olduğunu duyurmuştu.

Son dakika gelişmesi olarak duyurulan haberde, "Güvenlik güçleri Cizre'de teröristlerin kontrolündeki bodrum kata girdi, 60 terörist etkisiz hale getirildi" ifadesine yer verilmişti.

TRT Haber daha sonra bu sayıyı 30 olarak değiştirdi.

Günlerdir Cizre'de, Cudi mahallesindeki iki binanın bodrumunda yaralıların olduğu belirtiliyor.

Hükümet kaynakları yaralıların bölgeden PKK ateşi nedeniyle çıkarılamadığını söylerken, HDP zırhlı araçların gelen ambulansları yaklaştırmadığını kaydediyor.

Sarıyıldız: Yedi cenaze hastaneye götürüldü

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Valilik'ten gelen son açıklamaları teyit etmediklerini ifade etti.

Sarıyıldız bu sabah Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Cizre'de, gece saatlerinde hastaneye 7 cenaze götürüldü. Şu an iki cenaze aracımız mahallede. Bunun dışında bizde teyitli bir bilgi yok" dedi.

Cizre'den daha önce gelen haberlerde, Cudi Mahallesi'ndeki birinci binanın bodrumunda yedi kişinin ölmüş olduğu belirtilmişti.

TIKLAYIN - CİZRE'DE 9 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE DAİR ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Dicle Haber Ajansı (DİHA) ise "Yaralıların bulunduğu iki ayrı binaya operasyon düzenlendiğini ve bu operasyonlarda çok sayıda kişinin öldüğünü" bildirdi.

DİHA yaralıların infaz edilmiş olabileceğini belirtti.

HDP heyeti İdil'de durduruldu

Cizre’ye ulaşmaya çalışan HDP heyetinin bekleyişi ise sürüyor.

Dün Mardin’in Nusaybin ilçesinden yola çıkan heyet, Şırnak’ın İdil ilçesinde jandarma tarafından durdurulmuş ve Cizre’ye girişi engellenmişti.

HDP heyetinde milletvekilleri İdris Baluken, Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan, Mithat Sancar, Dirayet Dilan Taşdemir bulunuyor. Heyette ayrıca DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de var

İlgili haberler