DBP-HDP: Cizre'de her iki binaya da operasyon düzenlendi

Telif hakkı DHA

Cizre'deki yaralılara erişmek için Mardin'den yola çıkan ve kente girişleri engellenen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti bugün Cizre'de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde yaralıların bulunduğu her iki binaya da operasyon düzenlendiğini söyledi.

Fırat Haber Ajansı'na göre bu bilginin 'kesin' olduğunu ifade eden Yüksek, 'bu evlerden ilkinin 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 26 yaralının bulunduğu ev olduğunu, diğer evin ise devam eden operasyonlar sırasında 60'a yakın yaralının mahsur kaldığı belirtilen ev olduğunu' ifade etti.

Yüksek, 60'a yakın yaralının bulunduğu belirtilen eve giden cenaze aracındaki sağlıkçıların, kendilerine 'evde cenaze olduğu bilgisini' verdiklerini kaydetti.

Davutoğlu'ndan TRT'ye yalanlama

Telif hakkı AP

Yüksek, "Diğer evlerde ne olduğunu bilemiyoruz. Bu konuda netleşen bir durum yoktur. Mahalleden herhangi bir kişiye ulaşma durumu söz konusu değil. Hastane personelleri dünden bu yana odalara hapsedildiği için onların da bir bilgi paylaşma şansı şu anda yok. Tüm bilgi kaynakları engellenmiş bir durumda. Bu nedenle tamamen karartılmış bir durum var" diye konuştu.

Basın toplantısına DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in yanı sıra, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, Mithat Sancar, Burcu Çelik Özkan, Dirayet Taşdemir de katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da dün TRT Haber'in son dakika olarak duyurduğu "Cizre'deki bodrum katına operasyon düzenlendiği ve 60 PKK'lının öldürüldüğü" haberini yalanladı ve "Resmi olarak bizim tarafımızdan yayımlanmamış hiçbir habere itibar edilmesin" dedi.

Davutoğlu, Şırnak Valiliği tarafından yapılan "10 PKK'lının öldürüldüğüne" dair açıklamanın dikkate alınmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı da Cizre'yle ilgili olarak "112 çağrı merkezimize ulaşan herhangi bir yardım talebi veya ihbar olmamıştır" dedi.

İlgili haberler