İdil'de öğretmenler seminere çağrılınca ilçede tedirginlik arttı

Telif hakkı .

Şırnak'ın İdil ilçesinde görevli öğretmenler, Pazar günü cep telefonlarına gönderilen SMS mesajıyla İstanbul, Erzurum ve Rize'deki eğitim seminerlerine çağrıldı.

İki ay önce sokağa çıkma yasaklarının hemen öncesinde yine Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde görev yapan öğretmenlere de benzer mesajlar gelmiş, yüzlerce öğretmen ilçeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

İdil Belediye Başkanı Mehdi Aslan, Cizre ve Silopi'deki mesajları hatırlatarak "O mesajlar yasağın işaret fişeği olmuştu. Sonrasında da iki aydır devam eden yasak, göç, ölüm. Dün buradaki öğretmenlere de benzer mesaj gelince haliyle insanları panikletti" dedi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Mehdi Aslan, "Şu an bize herhangi resmi bir bilgi iletilmedi ama fiili bir operasyon görüntüsü söz konusu" dedi.

Telif hakkı .

İlçeye giriş ve çıkışların kontrollü hale getirildiğini söyleyen Aslan, Midyat-İdil seferi yapan dolmuş şoförlerine "Bundan sonra sefer olmayacak" dendiğini aktardı.

'İdil'in iki mahallesinde çok sayıda hendek var'

İdil Belediye Başkanı, on binlerce insanın göç ettiği Cizre'den gelen çok sayıda ailenin İdil'de olduğunu da aktardı:

"Biliyorsunuz burada aşiret yapısı var. Şırnak, Cizre, İdil'de birbirinin akrabası olan yüzlerce aile var. Cizre'den gelip burada akrabalarının yanına yerleşen birçok aile vardı. Şimdi onlarla birlikte İdil merkezindeki insanlar da gitmeye başladı. Buradan da şimdi köylere gidiyor insanlar."

Aslan 26 bin 500 nüfusu olan İdil'de, yoğun olarak iki mahallede hendek olduğunu aktardı:

"Turgut Özal ve Yeni Mahalle'de çok sayıda hendek var. Yeni Mahalle'de 9 bin insan ikamet ediyor. Mahallelerden çok sayıda göç var."

İlçe sakinlerinin yasak ihtimaline karşılık bir aydan beri evlerine gıda stokladığını belirten Mehdi Aslan, ilçedeki atmosferi "Sabah esnafı dolaştık. Herkeste bir tedirginlik ve panik almış başını gidiyor. Öğretmenlere gönderilen mesaj Cizre'yi anımsatıyor diyorlar" sözleriyle anlattı.

'İdil nüfusunun yüzde 80'i ilçeyi terk etti'

İdil'de görev yapan ama adını vermek istemeyen bir öğretmen ise ikamet adresini İdil olarak gösterenlerin seminer için Erzurum ve Rize'ye gönderileceğini belirtti.

Kendisinin Erzurum'a çağırıldığını aktaran öğretmen, hem mesajın geç gelmesi hem de ailesinin ilçede olması sebebiyle seminere gitmediğini anlattı:

"İdil ve köylerinde 1125 öğretmen görev yapıyor. Cumartesi gecesi, mesaj idareciler dahil tüm öğretmenlere gönderilmiş. Ayın 8'i ile 12'si arasında söz konusu illerde olmamız istenmiş ama çoğu insan gidemedi.

"Yasak ilan edileceği kaygısıyla kimse gitmek istemiyor. Ailelerimiz burada. Biz seminerdeyken yasak ilan edilirse ilçeye girmemize de izin verilmeyecek. Seminerin uzatılma ihtimali de var. Şahsen ben, ailemi güvenli bir yere götürünceye kadar hiçbir yere gitmeyeceğim."

İdilli öğretmen, bugünün yarıyılın ve haftanın ilk günü olduğunu ama ilçede hiçbir okulun açılmadığını da ifade etti.

"Sadece Milli Eğitim Müdürlüğü açık. Yaklaşık 20 gündür burada da sokağa çıkma yasağı ilan edileceği söylentisi dolaşıyordu. Cizre, Nusaybin, Silopi gibi acı tecrübeler insanları korkuttu. Bu yüzden ilçe sakinleri daha güvenli olduğunu düşündükleri civar il ve ilçelere gidiyor. Neredeyse ilçenin yüzde 80'i burayı terk etmiş durumda. Kalanlar da memurlar ve gidecek yeri olmayanlar."

İlgili haberler