Kuyruklu yıldız kaşifi Philae'ye veda zamanı geldi

Telif hakkı PA

Uzay bilimciler, bundan 16 ay önce 67P kuyruklu yıldızına inen uzay aracı Philae'den umudu kesme vaktinin geldiğini söylüyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Philae'yi 510 milyon kilometre uzaktaki kuyruklu yıldıza Kasım 2014'te, Rosetta uzay aracı ile göndermişti.

Uzaydaki yolculuğu 10 yıl süren Philae robotu yıldızda ancak 60 saat boyunca bilgi toplayabildi.

Telif hakkı ESA ROSETTA NAVCAM

İnişteki bir sorun yüzünden gölgeli bir yere düşen Philae, güneş panellerini kullanarak pillerini şarj edemedi ve sonunda bağlantı kesildi. TIKLAYIN: PHILAE NEDEN ŞARJ OLAMADI?

Philae'yi gönderen ekibin başını çeken Alman Uzay ve Havacılık Merkezi DLR, robotun artık büyük olasılıkla tozla kaplandığını ve çalışamayacak kadar soğuduğunu açıkladı.

Telif hakkı BBC World Service

DLR'den Stephan Ulamec "Ne yazık ki Philae'nin ekibimizle temasa geçme olasılığı neredeyse sıfır. Biz de artık komut yollamayı bırakacağız." dedi.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae, 67P'ye inerken buzlu yüzeyden sekip uzaya doğru 1 km'den fazla sıçramış ve 110 dakika boyunca uzayda kalmıştı.

Aracın bundan sonra birkaç kere daha sektiği ve nihayet bir tepenin gölgesinde kaldığı bildirilmişti.

Telif hakkı Other

Bunu izleyen aylarda Philae kâh uyudu, kâh uyanıp Dünya'ya beklenen bilgileri yolladı.

Zaman zaman da Rosetta'nın ya da kendisinin Twitter hesabından "bilgiler paylaştı."

Üzerindeki 10 aletinden çalışır durumdaki sekiziyle, kuyruklu yıldızı detaylı biçimde incelemeye, güneş sistemi hakkında yeni cevaplar bulmaya çalıştı. TIKLAYIN: PHILAE SAYESİNDE NELER ÖĞRENDİK?

Son temas 9 Temmuz'da gerçekleşti. Ocak ayındaki son temas kurma çabaları da sonuçsuz kaldı.

Gelen bilgilerin analizi sürüyor.

Telif hakkı AFP

İlgili haberler