Çavuşoğlu'dan ABD'ye: Ya biz ya terör örgütleri

Telif hakkı AFP

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Suriye'deki Kürt güçlerinin siyasi kanadı PYD'yi (Demokratik Birlik Partisi) terör örgütü olarak kabul etmediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li sözcünün açıklamalarına ''ABD'nin bir karar vermesi lazım, ortak olarak bizi mi seçiyor, terör örgütlerini mi seçiyor'' sözleriyle tepki gösterdi.

'Türkiye'yi anlıyoruz'

ABD ile PYD'nin Suriye'deki işbirliği Ankara-Washington hattında gerilim yaratmaya devam ediyor. Konu Washington'da Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Krby'nin brifinginde yeniden gündeme geldi.

"Türkiye ABD'nin Suriye'deki Kürtlere desteğini teröristlere destekle eş tutuyor. Bu durumu nasıl yönetiyorsunuz?" sorusunu yanıtlayan Kirby, "PYD'yi bir terör örgütü olarak görmüyoruz. Türkiye'nin bu yönde düşündüğünü biliyoruz ve bunu anlayışla karşılıyoruz. En yakın arkadaşlar dahi her konuda anlaşamaz" dedi.

Kirby, PYD'yi Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede önemli bir ortak olarak gördüklerini de ifade etti.

Suriye'deki Kürtlerin IŞİD'e karşı mücadelede en etkin güçlerden birisi olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, büyük ölçüde hava desteği olmak üzere Kürtleri destek verdiklerini, bu desteği sürdüreceklerini söyledi.

"Ancak bu durum Türkiye'nin çekincelerini konuşmak istemediğimiz anlamına gelmez" diyen Kirby, Türkiye'nin ABD'nin bir müttefiki olduğunu hatırlatarak temasların devam edeceğini vurguladı.

ABD'nin Suriye'deki Kürtlere yaptığı silah ve mühimmat yardımının PKK'ya verildiği ve Türkiye'de güvenlik güçlerine karşı kullanıldığı iddialarına da yanıt veren Kirby, "Bu iddialara dair somut bir delile ulaşmadık" dedi.

Konuyu incelediklerini de ifade eden Kirby, Suriye'deki Kürt güçlerine silahtan çok mühimmat yardımı yapıldığını belirtti ve "İddiaları ciddiye alıyoruz ve inceliyoruz. Eğer somut delillere ulaşırsak, gerekli adımları atarız" dedi.

Çavuşoğlu: Saflık mı diyelim, ama kabul edilemez

Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li sözcünün açıklamalarının hatırlatılması üzerine, ''ABD'nin bir karar vermesi lazım, ortak olarak bizi mi seçiyor, terör örgütlerini mi seçiyor'' dedi.

Çavuşoğlu, ''PYD'nin içinde PKK'lıların nasıl yer aldığını, yönetimde nasıl olduğunu resimleriyle, isimleriyle ABD'li yetkililere verdik. Şimdi siz bir tane terör örgütünü terör listesine alıyorsunuz, onunla beraber olan ve başka bir yapılanma içinde olan terör örgütünü terör örgütü olarak görmüyorsunuz. Buna en hafif tabirle saflık mı diyelim, başka ne diyelim ama bu kabul edilemez" dedi.

Telif hakkı EPA
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama'nın IŞİD karşıtı koalisyon özel temsilcisi McGurk'un Kobani ziyaretinin ardından "Ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani’deki teröristler mi?" diye sormuştu.

Erdoğan tepki göstermişti

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD karşıtı koalisyonm özel temsilcisi Brett McGurk'un Kobani ziyaretinin de gündeme geldiği toplantıda Kirby'e McGurk'un eskiden PKK üyesi olduğu belirtilen PYD sözcüsü Polat Can ile görüşmesi de soruldu.

McGurk'un Kobani'de PYD'yi temsil eden kişiyle kısa bir süre görüştüğünü ifade eden Kirby, "Kobani ziyaretinin amacı, kentin IŞİD'in elinden geri alınmasının yıldönümünü anmaktı" dedi.

Kirby, PYD sözcüsüyle görüşmenin önceden planlanmış uzun bir temas olmadığını da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Obama'nın özel temsilcisi McGurk'un Kobani'ye giderek PYD'yle görüşmesine tepki göstermişti.

Erdoğan geçen hafta yaptığı bir konuşmada, "Cenevre temsilcilerinin olduğu dönemde PYD gelemiyor, o kalkıyor Kobani’ye gidiyor. Biz nasıl güveneceğiz. Ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani’deki teröristler mi?” diye sormuştu.

İlgili haberler