Davutoğlu: ABD ve Rusya, Suriye konusunda samimi olmalı

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda artık samimi olmaları gerektiğini söyledi.

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu, ''Uluslararası toplumun başta Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya yönetimlerinin artık samimi davranması gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Suriye'de adil ve kalıcı barışın gerçekleşmesi için çok fazla vakit yok'' dedi.

Çözüm için bölgede bulunduğunu söyleyenlerin bugüne kadar çözümü sağlamak yerine meselenin daha da düğümlenmesine neden olduklarını kaydeden Davutoğlu, Rusya'yı 'terörle ilgili olmayan sivil hedefleri acımasızca bombalamaya devam etmekle' suçladı.

Davutoğlu, ''Tek tek elimizde Rusya'nın attığı her bombanın nereye düştüğünün bilgisi var. 6 binin aşkın sortinin yüzde 90'ı sivillere ve ılımlı muhalefete. Her bir bombanın düştüğü yerin bilgisi elimizde. Ve bunu Amerika Birleşik Devletleri de biliyor, Birleşmiş Milletler de biliyor'' dedi.

Suriye'de kalıcı bir çözümün gerçekleşmesi için artık fazla vakit kalmadığını söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüzyıllar boyu medeniyetimizin bir parçası olan Halep yanıyor, dünya seyrediyor. Biz kahraman Halep'e sahip çıkacağız...

"Soyvetlerin zelil bir şekilde Afganistan'dan çekildiğini kimse unutmasın. Suriye'de de öyle olacak."

Davutoğlu ayrıca Türkiye olarak Suriye'de yaşananları her platformda dile getireceklerini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise Rus hava saldırılarında sivillerin de öldüğü yolunda somut ve güvenilir kanıt olmadığını söyledi.

Putin'in özel temsilcisi Müslim'le görüştü

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'ın dün PYD Eş Başkanı Salih Müslim'le görüştüğü açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, aynı zamanda Bakan Yardımcısı olan Bogdanov ve Müslim, İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan ve ilerleme sağlanamadığı için ara verilen Suriye'ye yönelik barış görüşmeleri ele alındı.

Bogdanov, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının tüm hükümlerinin uygulanması, müzakerelere Kürt gruplar dahil Suriyeli tüm muhaliflerin katılması gerektiğini söyledi.