Davutoğlu: Kandil'den yönetilen PYD savaş suçu işliyor

Telif hakkı EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu da PYD'yi "terör örgütü" olarak görmeyen ABD'ye tepki gösterdi.

Lahey'deki temasları sırasında Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde savaş suçları işlediğine dair belgelerin ortada olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "PKK Türkiye ve Avrupa için bir terör örgütüdür. PKK'nın uzantısı olan, Kandil'den yönetilen PYD terör örgütü değil mi?" diye sordu.

ABD'nin tutumunun netleşmesini beklediklerini vurgulayan Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer birisi PYD ve YPG'nin terör örgütü olmadığını söylüyorsa ya Ortadoğu'daki gerçeklikten ya Irak'tan Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli, PYD'li teröristlerden habersiz demektir.

"Eğer birisi 'PKK terör örgütüdür ama YPG terör örgütü değildir' diyorsa eldeki bu istihbaratlara rağmen, o zaman biz bir samimiyet sorgulaması yaparız."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün daha önce yaptığı konuşmada, "PYD de YPG de bal gibi terör örgütüdür" demiş ve ABD'ye hitaben, "Ey Amerika! Size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz?'' diye sormuştu.

TIKLAYIN - ERDOĞAN'DAN ABD'YE: BU NASIL ORTAKLIK?

'Suriye'deki terör odaklarına aynı tedbirleri alırız'

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Türkiye'nin "teröre karşı" verdiği mücadelede "teröristlere" Suriye'den de destek geldiğini söyledi.

Davutoğlu, "Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit olduğunda, Irak'a dönük aldığımız tedbirler, Kandil'e dönük aldığımız tedbirler neyse; Suriye terör odaklarına karşı da aynı tedbirleri alırız. Türkiye'ye saldırı düzenlediği için DEAŞ mevzilerini nasıl koalisyon uçaklarıyla vurduysak ve Türkiye sınırları boyundaki DEAŞ mevzilerini top atışlarıyla hedef aldıysak, Türkiye'ye zarar veren her terör örgütüne de aynı muameleyi gösteririz." diye konuştu.

'Türkiye'ye yapılan iki yüzlülük'

Başbakan, Hollandalı mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında mülteci krizine de değindi.

Davutoğlu, Suriye’deki krizin çözümü için kılını dahi kıpırdatmayan bazı çevreler olduğunu, bunlara maalesef BM Güvenlik Konseyi'nin de dahil olduğunu söyledi.

Yine bazı çevrelerin, Suriye’de mülteci akınına yol açan Rus bombardımanına "Dur" diyemediğini vurgulayan Davutoğlu, "Rusya’ya dönüp 'Yeter artık' diyemeyen bazı çevrelerin Türkiye’ye dönüp 'Sınırlarını aç' diye bir tavsiyede bulunmasını da iki yüzlülük olarak görüyorum" dedi.

Telif hakkı AFP

Hollanda basını: Kriz yemeği

Öte yandan, Hollanda basını Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AB Dönem Başkanı Hollanda'nın başbakanı Mark Rutte ile yaptığı ve Suriye'nin kuzeyinde şiddetlenen çalışmalar ile mülteci sorununu ele aldığı çalışma yemeğini "kriz yemeği" olarak nitelendirdi.

Hollanda basınına göre Avrupa'da sığınmacı sorunu konusunda bir plan yağmuru var.

Bütün planlarda da Türkiye kilit rol üstleniyor.

Hollanda'da hükümet ortağı İşçi Partisi'nin (Pvda) lideri Diederik Samsom tarafından hazırlanan plan, mültecilerin gemilerle Türkiye'ye geri gönderilmesini öngörüyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte de mülteci akınının 2 ay içinde azaltılmasını planlıyor.

Hollanda gazeteleri, Türkiye'nin fiziki olarak katılmasa da Suriye'deki savaşın parçası olduğunu, Hollanda hükümetinin de son gelişmeler ışığında Türkiye'nin askeri müdahaleye yönelik bir senaryosu olup olmadığını merak ettiğini yazdı.

İlgili haberler