Suriyeli muhalifler: Halep'te 10 günde 500 kişi öldü

Telif hakkı Reuters

Suriye'deki muhalif kaynaklardan, hükümet güçlerinin, son on gün içinde Halep vilayetinde Rusya'nın hava saldırıları eşliğindeki ilerleyişi sırasında aralarında onlarca sivilin de bulunduğu beşyüzü aşkın kişinin ölduğu haberleri geliyor.

Haberin kaynağı, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif oluşum ölen 500 kişi içinde sivillerin sayısının 100 olabileceğini yazıyor fakat bu sayılar bağımsız kaynaklarca doğrulanabilmiş değil.

Gözlemevi Rus hava saldırılarında ölenler arasında 23 çocuk olduğunu da yazıyor.

Suçlamalar, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedildi.

TIKLAYIN - BM: HALEP'TE 300 BİN KİŞİ YARDIMSIZ KALABİLİR

Daha önce ABD de Moskova'nın bombardımanının insani bir kriz yarattığını söylemiş, Birleşmiş Milletler dün Halep'te yüzbinlerce insanın ikmal kaynakları kesilerek mahsur kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

TIKLAYIN - ESAD'IN SÖZCÜSÜ: HALEP'İ ALANA KADAR DURMAK YOK

Suriye'nin ticaret merkezi Halep iç savaşın tarafları açısından büyük stratejik öneme sahip ve 2012'den bu yana bölünmüş durumda.

Hükümet vilayetin batısını, isyancılar ise doğusunu elinde tutuyor. Bir çok mahalle ve tarihi yapılar sokak çatışmaları ve hava bombardımanları nedeniyle harabe halinde.

Telif hakkı EPA

Hükümet güçlerinin Halep şehrinin kuzeyindeki kırsal bölgedeki ilerleyişi, Türkiye'den ikmal hattının kesilmesi ihtimalini artırdı.

Halep'in doğusunda 66 bin kişiye gıda yardımı yapan Mercy Corps adlı yardım kuruluşunun yöneticisi Dalia el Awqati "Şu anda Halep'e batıdan ulaşabiliyoruz ama bu koridor da çok tehlikeli hale geldi" dedi.

Halep kentinin nüfusu savaştan önce 2 milyonu aşıyordu, şu anda BM isyancıların elindeki doğu bölgelerinde 300 bin kişi kaldığını tahmin ediyor.

Türkiye'den gelen yardımların azalması sonucu Halep'de ekmek sıkıntısı başladığı ve yakıt fiyatlarının son iki hafta içinde iki misline çıktığı da bildiriliyor.

Halep'in dış dünya ile bağlantısı henüz kesilmemişken imkanı olanlar göçmeye çalışıyor.

Türkiye'de Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dün Halep'deki gelişmeler nedeniyle ülkeye en kötü ihtimalle 600 bin kişilik yeni bir göç dalgası olabileceğini söylemişti.

İlgili haberler