George Osborne'un psikiyatrist kardeşine meslekten men

Telif hakkı PA

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'un psikiyatrist kardeşi Adam Osborne, ruhsal sorunlar yaşayan bir hastasıyla ilişkisi nedeniyle meslekten ihraç edildi.

İngiltere'de görev yapan hekimlerin disiplin komitesi, Osborne'un görevini suistimal ettiğine, bu nedenle hekimlik yapabilme yetisini kaybettiğine hükmetti.

Soruşturma dosyasına göre, 'depresyon, anksiyete bozukluğu ve kronik yorgunluk' şikayetleriyle kendisine gelen ve dosyada adı 'Hasta A' olarak kodlanan kadının tedavisini üstlenen Osborne, 2011- 2014 yılları arasında 2 yıl süreyle hastasıyla ilişki yaşadı.

Hasta A'nın ayrıca uyuşturucu ve kendine zarar verme sorunları olduğu da belirlendi.

O sırada evli olan Osborne, geçen yıl şubat ayında Hasta A'ya bir elektronik posta mesajı göndererek ayrılmak istediğini söyledi.

Ayrılma kararının kendisine bildirilmesinden sonra kadının intihara teşebbüs ettiği de soruşturma kayıtlarına geçti.

Dosyaya göre, Hasta A'nın aralarında yaşananları hekimlerin disiplin komitesine iletmesinin ardından Osborne'un kadından önce şikayetini geri alması için yalvardı.

Guardian gazetesi, Osborne'un kadına şikayetin yuvasının yıkılmasına neden olacağını, 'kendisinin de bunun bedelini ödeyeceğini' söylediğini yazıyor.

Oturuma katılmayan Osborne, Hasta A'yla uygun olmayan duygusal ve cinsel ilişki yaşadığını kabul etti.

Gıyabında okunan yazılı beyanında ise Osborne, olayın ardından haftada bir terapiye gittiğini ve son bir kaç aydır bulunduğu Fransa'nın Calais kentindeki mülteci kampında insanlara yardım etmeye çalıştığını söyledi.

Disiplin Komitesi ise, meslekten ihraç etmekten daha hafif cezaları değerlendirdiklerini, ancak bu cezaların Osborne'un benzer bir davranışı tekrar etmeyeceği riskini ortadan kaldırmayacağına hükmettiğini açıkladı.

Komite, Osborne'un davranışlarıyla mesleğin temel prensiplerine aykırı hareket ettiği sonucuna vardı.

Guardian gazetesine göre, 2003 yılında hekimlik ruhsatını alan Adam Osborne, 2010 yılında kokain bağımlısı bir eskort kadın için sahte reçete yazdığı gerekçesiyle meslekten altı ay süreyle men edilmişti.

Osborne, bir plastik cerrah olan eşi Rahala Noor'la evlenmeden önce din değiştirerek Müslüman olmuş ve Muhammed adını almıştı.

Adam Osborne'un karara 28 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.