Alan Kurdi davasında sanıklar çocuğun babasını suçladı

Image caption 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin (solda) Bodrum sahiline vuran cansız bedeni mülteci krizinin yoğun şekilde tartışılmasına neden olmuştu

Bodrum kıyısına vuran cansız bedeninin fotoğrafıyla tüm dünyada mülteci krizi tartışmalarını tetikleyen 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin de aralarında bulunduğu mültecilerin ölümüne sebep olmak ve insan kaçakçılığıyla suçlanan sanıkların yargılanmasına başlandı.

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında insan kaçaklığıyla suçlanan iki tutuklu sanık hazır bulundu.

Sanıklar 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak’ ve 'iştirak halinde göçmen kaçakçılığı yapmak' suçlarından 35 yıla kadar hapis ve ayrıca adli para cezası istemiyle yargılanıyorlar.

Davayı takip eden avukatlardan olan Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun BBC Türkçe’ye verdiği bilgide, duruşmada sanıkların savunmalarını yaptıklarını ve kendilerinin de “bu göçün mağdurları arasında” olduklarını söylediğini iletti.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre sanıklar Asem Alfrhad ve Muwafaka Alabash suçlamaları reddetti.

Sanıklar baba Abdullah Kurdi'yi insan kaçakçılığıyla suçladı

Alfrhad, Suriye’de işadamı olduğunu ve Bodrum’a da iş yapmak için geldiğini söyleyerek insan kaçakçısı olduğu iddiasını reddetti ve “Yedi yıldır Türkiye'deyim ve iş yapıyorum. Şam'da ailem çok zengin ve ticaret ile uğraşıyor, ortağımın durumu da iyi" dedi.

Alabash ise Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi’nin insan kaçakçılığı yaptığını iddia ederek “Bu işi yapan asıl organizatör paraları toplayan Abdullah Kurdi'dir. Cezaevine gittiğimde de yakalanan birçok kişi Abdullah Kurdi'nin organizatör olduğunu söyleyince şoke oldum” dedi.

BBC Türkçe’ye bilgi veren Baro Başkanı Cumhur Uzun ise, davada henüz toplanmayan eksik delillerin bulunduğunu ve bu delillerin toplanmasıyla bütün iddiaların daha net bir biçimde değerlendirilebileceğini söylüyor.

Davada henüz yakalanamayan dört sanık daha bulunuyor.

Türkiye’den bazı haber sitelerinde yer alan bilgilerde, Alan Kurdi’nin sağ kurtulan babasının da sanıklar arasında olduğu vardı. Uzun, Abdullah Kurdi’nin sanıklar arasında olmadığını söyledi.

Yapılan bu ilk duruşmada, tutuklu sanıklarının tutukluluklarının devamına ve duruşmanın 2 Mart tarihine ertelenmesine karar verildi.

İlgili haberler