Davutoğlu: Rusya'yla NATO'nun çatışma riski var

Telif hakkı EPA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın "tehlikeli bir oyun oynadığını" belirterek, Türkiye -Suriye sınırında Rusya ile NATO'nun çatışma riski bulunduğunu söyledi.

TIKLAYIN - ERDOĞAN'DAN ABD'YE: BU NASIL ORTAKLIK?

Lahey'de temaslarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Hollanda Televizyonu'nun (NOS) sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, Hollandalı gazetecinin, "Böyle bir anlaşmazlık oluşumuna tanıklık mı ediyoruz?" sorusu üzerine, böyle bir tehlikenin gerçekçi olduğunu söyledi.

"Rusya, tehlikeli bir oyun oynuyor" görüşünü dile getiren Başbakan, Rusya'nın Gürcistan ve Ukrayna'daki müdahalesine atıfta bulundu.

Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin Suriye sınırındaki yığınağı, askeri müdahale için hazırlık mı?" sorusuna karşılık, Türkiye'nin böyle bir planı olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin uluslararası hukuka saygılı olduğunun altını çizen Başbakan, "Ancak bize bir saldırı olursa karşılığını veririz" dedi.

Davutoğlu, son dönemde Türkiye'nin çabaları ile Avrupa'ya yönelik sığınmacı sayısında azalma olduğunu belirtti. Türkiye ve AB'nin önlemleri sayesinde sığınmacı sayısın günlük 3 binden bir kaç yüze gerilediğini söyledi.

Telif hakkı AFP

Başbakan, AB'nin mülteci krizi nedeniyle yapacağı 3 milyar euroluk maddi yardımın henüz Türkiye'ye aktarılmadığını da açıkladı.

Davutoğlu'na göre bu para Türkiye'ye değil Suriye'den gelen sığınmacılara verilecek.

Başbakan, şu ana kadar Türkiye'nin sığınmacılar için 25 milyar dolar harcadığını söyledi.

Röportajın son bölümü basın özgürlüğü konusuna ayrıldı. Davutoğlu, Türkiye'de muhalif basının baskı altında olduğunu kabul etmedi.

Türkiye'nin düşünce özgürlüğüne saygı duyduğunu savunan Davutoğlu, gazetecilerin de yasalara uymak zorunda olduğunu söyledi.

Röportajı gerçekleştiren NOS Türkiye muhabiri Lucas Waagmeester, Türkiye'nin Lahey Büyekelçiliği'nde katı güvenlik önlemleri alındığını, ekibi ve eşyalarınını 2 kez tepeden tırnağa arandığını anlattı.

Bu arada Hollanda basını Davutoğlu'nun ziyaretini ağırlıklı olarak mülteci sorunu kapsamında değerlendirdi.

Mülteci akınına karşı sınır güvenliği ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin Rutte, Ankara'dan talep gelmesi halinde NATO'nun bünyesinde Türk Sahil Güvenlik birimlerine destek verilebileceği yönündeki açıklaması öne çıkarıldı.

AB Sınır Güvenliği Programı çerçevesinde, Avrupa'nın Akdeniz'de sınır güvenliği konusunda Türkiye'ye yardımcı olmak istediği belirtiliyor.

Bu konunun, gelecek hafta AB liderleri zirvesinde ele alınması bekleniyor.

İlgili haberler