Hatay'da sınır karakoluna saldırı

Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanlığı, Hatay'daki sınır karakoluna sınırın Suriye tarafından ateş açılması üzerine misliyle karşılık verildiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, ateşin YPG kontrolündeki bölgelerden açıldığını ifade etti.

Sözcü, YPG'ye yönelik Cumartesi günü başlatılan topçu ateşi operasyonlarının öncesinde ABD'ye bilgi verilmediğini de söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye'ye olası bir kara harekatı konusundaysa alınmış bire karar bulunmadığını ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG'nin Türkiye - Suriye sınırında bulunan Azez'e ilerleyişine izin verilmeyeceğini ve angajman kuralları çerçevesinde topçu ateşiyle müdahalenin süreceğini ifade etmişti.

Dün Hatay'da yaşanan bir diğer çatışmada ise bir askerin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, "Görevli unsurlarımız, Suriye sınırından Türkiye’ye yasadışı hudut geçişinde bulunan bir gruba müdahale etmiş, çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur" denmişti.

ABD'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD'nin Ankara'dan YPG'ye yönelik bombardımanı durdurma çağrısına da tepki gösterdi.

Sözcü, "ABD Dışişleri Sözcüsü [John] Kirby'nin müttefiki Türkiye ile bir terör örgütünü (PYD) aynı kefeye koyan açıklamalarını hayretle karşıladık" dedi.

Kirby, "Halep'in kuzeyindeki durumdan endişeliyiz ve tüm taraflarda yükselen tansiyonu düşürmek için çalışıyoruz" demiş ve Türkiye'den bombardımanı durdurmasını istemişti.

İlgili haberler