Rusya ve Türkiye'den karşılıklı suçlamalar

Telif hakkı AFP

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin İdlib ve Halep'teki gruplara silah yardımına ve takviye birlik geçişinde kolaylık sağlamaya devam ettiğini iddia etti. Bakanlık sözcüsü Türkiye'nin yardım ettiğini öne sürdüğü grupları 'teröristler' olarak tanımladı.

Pazartesi günü İdlib'de vurulan hasteneyi Rusya'nın balistik füzelerle hedef aldığını iddia eden Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yanıt veren Savunma Bakanlığı sözcüsü, Hazar Denizi'nde bulunan gemilerinin İdlib'e füze atacak menzile sahip olmadığını söyledi.

Türkiye dün Suriye'de aralarında çocukların da bulunduğu en az 50 kişinin ölümüne yol açan hastane ve okul saldırılarından Rusya'yı sorumlu tutmuş ve Davutoğlu Rusya'nın savaş suçu işlediğini söylemişti.

Telif hakkı AFP

Bugün konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov ise savaş suçu iddialarını 'kategorik olarak reddediyoruz' demiş ve 'suçlamaları yapanların ellerinde iddialarını destekleyecek kanıtları bulunmadığını' söyledi.

En az 50 kişinin öldüğü hastane ve okul saldırıları sonrasında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 5 hastane ve 2 okulun zarar gördüğünü ifade etmiş ve olayı "uluslararası hukukun açıkça ihlali" olarak nitelemişti.

Telif hakkı Getty

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, okullara düzenlenen saldırılarda da 6 çocuğun öldüğünü açıkladı.

Suriye'de 5. yılını dolduracak olan iç savaşta 250 binden fazla kişi öldü, 11 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Davutoğlu: PYD Rusya'nın bölgesel planının paralı askerleri

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, partisinin grup toplantısında hem PYD'ye hem de Rusya'ya tepki gösterirken, ''PYD özellikle Rusya-Türkiye arasında yaşanan gerilimden sonra, Rusya'nın bölgesel planlarının lejyoneri, paralı askeri haline gelerek, Türkiye'ye zarar vermeyi öncelik haline getirmiş durumda. YPG, PYD kesinlikle Kürtlerin temsilcisi değil, Suriye'nin temsilcisi değil, Rusya'nın lejyoner, paralı askerleridir'' dedi.

Davutoğlu, 'alçak, hain, barbar' olarak nitelediği savaş uçaklarıyla 'çocuk yaşlı ayrımı yapmadan 8 bine yakın sorti' gerçekleştirildiğini belirterek, ''Aynı alçakça saldırıyı gerçekleştiriyorlar ki ateşkes sağlanmadan önce Türkiye'nin Halep'e karşı koridoru kapansın'' dedi.

Dışişleri'nden kınama

Dışişleri'nin "Rusya Federasyonu'nun Hava Saldırılarında Sivilleri Hedef Alması Hakkında" başlıklı açıklamada, Rusya'nın 11 Şubat'ta Münih'te alınan 'Suriye'de saldırıların durdurulması' kararının ardından saldırılarını artırdığı ve okul, hastane ve sivilleri "özellikle" hedef aldığı belirtildi.

Açıklamanın devamı şöyle:

"Şiddetle kınadığımız bu saldırılar hiçbir şekilde insanlığa ve vicdana sığmadığı gibi, uluslararası hukuktaki karşılığı da açık bir savaş suçudur. Rusya Federasyonu işlediği bu suçlarla Suriye’deki iç savaşın daha da derinleşmesine ve bölgede tehlikeli bir tırmanmaya yol açmaktadır. Rusya Federasyonu, Suriye’yi barış ve istikrardan giderek uzaklaştıran bu eylem ve saldırılarına derhal son vermediği takdirde, daha büyük ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır."

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da, "Hastanenin hedef alınmasını şiddetle kınıyorum. Sağlık tesislerin hedef alınması savaş suçudur" dedi.

ABD ve Avrupa Birliği de saldırıları kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, saldırıların "Rusya'nın, Esad rejiminin halkına uyguladığı şiddeti durdurma isteğine dair şüphe yarattığını" belirtti.

İlgili haberler