Cerattepe'de madene karşı direnişe polis müdahalesi

Telif hakkı DHA

Artvin'de Kafkasör yaylası bölgesinde maden çıkarmak isteyen şirketin bölgeye girişine direnen köylülere polis ve jandarma müdahale etti.

Cengiz Holding'e bağlı maden şirketinin aldığı bakır madeni işletme iznine ilişkin yargı mücadelesinde son halka çevre etki değerlendirme (ÇED) raporunun idare mahkemesince iptali olmuştu.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, şirkete verilen yeni ÇED raporu geçtiğimiz günlerde Çevre Bakanlığı tarafından onaylandı.

Cengiz Holding Yönetm Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 17 - 25 Aralık soruşturmaları çerçevesinde yolsuzluk suçlamalarına hedef olmuş, sızdırılan ve kendisine ait olduğu iddia edilen telefon görüşmelerinde 'millet hakkında küfürlü ifadeler' kullanması nedeniyle de yoğun tepki toplamıştı.

Polisten gazlı müdahale

Cengiz'in sahip olduğu maden şirketi, iş makinelerini dün güvenlik güçleri nezaretinde maden alanına sokmaya çalışınca yerel halkın direnişiyle karşılaştı.

Polisin aralarında CHP milletvekilleri, çevre örgütleri temsilcileri ve yerel halkın bulunduğu Cerattepe bölgesinde bekleyen kalabalığa müdahale sırasında çok sayıda kişi gazdan etkilendi.

Müdahale sırasında bazı çevik kuvvet görevlileri cop da kullandı.

Bu sabah gerçekleştirilen müdahalede, iş makinalarının önünde oturma eylemi yapan Yeşil Artvin Derneği'nin Başkanı Neşe Karahan'ın gözaltına alındığı bildirildi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, polisin müdahalesinin ardından yaptığı açıklamada, "Bütün bakanları ikna ettik. İçişleri bakanı Efkan Ala'yı ikna edemedik. 'Vurun geçin' demiş bakan. Herkes ikna oldu bir o ikna olmadı. Kendisine bir şey söylemiyorum buradan. Parlamentoya gidince kendisiyle görüşeceğim" dedi.

Doğan Haber Ajansı, Bayraktutan'ın Artvin Valiliği önünde oturma eylemine başladığını aktarıyor.

Tencere - tavalı protesto

Yerel halk ise polis müdahalesini tencere tavalarını birbirlerine vurarak protesto ediyor.

Kentteki esnaf, polis müdahale ettiği anda kepenkleri kapatacağı uyarısında bulunmuştu. Polis müdahalesi başladığında da bazı kepenkler kapandı.

Artvin Valiliği dünkü müdahalenin ardından yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya atfedilen 'vurun geçin' ifadesinin doğru olmadığını belirtti.

Valilik, Cerattepe'de polisin hem maden şirketinin hem de vatandaşların güvenliğini sağlamak için çaba gösterdiği savunuldu.