Rusya ve ABD Suriye'de ateşkesi görüşecek

Telif hakkı RIA Novosti
Image caption Rus savaş uçakları 30 Eylül 2015'ten bu yana Suriye'de hava operasyonları gerçekleştiriyor.

Moskova'dan gelen açıklamalarda, Rusya ve ABD'nin askeri yetkililerinin bu hafta içerisinde Suriye'de ateşkes konusunu görüşeceği ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadi Gatilov, geçen hafta Almanya'nın Münih kentinde imzalanan ve imzacı ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğu çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ise yürürlüğe girdiğini söyledi.

Uçuşa yasaklı bölge tartışması

Gatilov düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin savunduğu Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasaklı bölge fikrine de değindi.

Dışişleri Bakanı yardımcısı, Birleşmiş Milletler (BM) kararı ve Suriye hükümetinin izni olmadan hyerhangi bir uçuşa yasaklı bölgenin mümkün olamayacağını belirtti.

Türkiye tarafından ise Suriye'nin kuzeyinde sınırdaki Azez kentini içine alabilecek bir güvenli bölgenin oluşturulması gerektiği yönünde açıklamalar geldi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AHaber televizyon kanalına verdiği röportajda, Türkiye sınırı ile Azez arasında bir insani yardım hattı oluşturulması gerektiğini savundu.

Akdoğan, "Azez, 8 km civarında Türkiye’ye… Burası tamamen sivil bir alan olmalıdır ve kesinlikle bu çatışmaların dışında tutulmalıdır. Azez’e kimse müdahale etmemeli ve Türkiye sınırına kadar olan alan tamamen insani yardım hattı olmalıdır" dedi.

Suriye'deki Kürt gücü YPG, Afrin'den başlattığı operasyonlarla Azez'e doğru ilerlemeye başlamış, ardından Türkiye bölgedeki YPG güçlerine yönelik topçu ateşiaçmıştı.

4 gündür devam eden topçu ateşi için Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz" demiş ve YPG'yi Azez'e yaklaşmamaları konusunda uyarmıştı.

Dün Rusya'nın talbi üzerine Türkiye'nin başlattığı topçu ateşini görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise gelişmeleri 'kaygı verici' olarak nitelemişti.

İlgili haberler